Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Jak skupić się w pracy? Znamy 5 sprawdzonych sposobów
Marzena Siarkiewicz
Marzena Siarkiewicz 24.09.2018 13:24

Jak skupić się w pracy? Znamy 5 sprawdzonych sposobów

znaki zodiaku
Fot.unslpash.com @Icons8 team

Skupienie w pracy nie zawsze jest czymś, co łatwo osiągnąć. Zdarza się, że jesteśmy przytłoczeni codziennym stresem, pokłóciliśmy się z partnerem lub jesteśmy przemęczeni. Co zrobić, żeby odpowiednio zmotywować się do pracy w takich sytuacjach? Na szczęście istnieją na to sposoby. Kilka z nich przedstawimy wam w tym tekście.

Niektórym wydaje się, że permanentne skupienie w pracy jest czymś, czego właściwie nie da się zrealizować. Czy to oznacza, że powinnyśmy przestać starać się do niego dążyć? Chyba nie. Równie dobrze moglibyśmy codziennie jeść fast-foody, usprawiedliwiając to tym, że przecież całe życie nie będziemy zdrowi. Chyba nie ma to zbyt dużego sensu.

Jak skupić się w pracy?

  1. Najważniejszy jest plan działania. Przede wszystkim musimy ustalić, co w danym momencie jest naszym priorytetem. Wyznaczamy sobie na niego określony czas. Staramy się wykonać nasze zadanie jak najbardziej wydajnie, a jednocześnie w miarę sprawnie. Jeżeli nam się nie uda, nie możemy mieć do siebie pretensji. Robiliśmy, co w naszej mocy. Natomiast jeżeli, będziemy dawać się rozpraszać powiadomieniom na Facebooku czy dzwoniącym telefonem, wówczas nie możemy dziwić się, że nasza uwaga nie jest skierowana na zadanie. Jeżeli zastosujemy się do tych zaleceń, z czasem taki styl pracy wejdzie nam po prostu w krew.
  2. Nie warto udawać wszechwiedzącej. Dawanie sobie prawa do popełnienia błędu, do pytania, jeżeli czegoś nie wiemy, to podstawa. Nie należy sprawiać wrażenie, że pozjadało się siódme rozumy. Po pierwsze to bardzo stresujące, po drugie to przeciwieństwo pewności siebie.
  3. Estetyka miejsca pracy. Teorii na ten temat jest wiele. Albert Einstein powiedział kiedyś Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, czego oznaką jest puste biurko? Owszem praca w lekkim rozgardiaszu może nasilać naszą kreatywność, z drugiej strony bałagan sprawia, że nasz organizm wydziela więcej kortyzolu, zatem po prostu bardziej się stresujemy. To na czym wam bardziej zależy, powinno determinować wygląd waszego biurka.
  4. Woda. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawy, ale mózg zmniejsza swoje obroty aż o 2/3, jeżeli nie jest odpowiednio nawodniony. Butelka woda, która znajduje się obok pracownika to absolutna podstawa. Sama kawa nie pomoże.
  5. Chwila oddechu. Czasem dobrze jest się po prostu wyłączyć. Nie myśleć o niczym, zamknąć oczy i wziąć trzy głębokie oddechy. To może wydawać się zadziwiające, ale rzeczywiście działa. Warto podjąć próbę.

Skupienie w pracy. Jak je osiągnąć?

Poza wyżej wymienionymi sposobami, aby zwiększyć naszą produktywność w miejscu pracy, można także spróbować się odciążyć. Jeżeli są zadania, których wykonywania sprawia nam olbrzymią trudność, a właściwie nie trudność, tylko budzi w nas niechęć, porozmawiajmy na ten temat z przełożonym. Być może ktoś inny mógłby się nimi zajmować, a nam przydzielone zostanie coś innego. Nigdy nie zaszkodzi się dopytać. Co jeszcze możemy zrobić? Doceniać drobne sukcesy. Stawianie sobie poprzeczki coraz wyżej to oznaka ambicji, jednak nie oznacza, że musimy ślepo patrzeć tylko w przyszłość. Warto czasem spojrzeć się za siebie.

Można sięgnąć także po książkę The Power of Focus for Women, w której autorka, Fran Hewitt opisuje metody, które pozwalają na wykorzystywanie swoich możliwości w 100%.

– Niektórzy zakładają, że jeżeli będą robić coś perfekcyjnie, reszta ułoży się sama. Jednak 50 godzinny tydzień pracy, podczas którego musisz się mierzyć z setką zadań, zamieni nawet świetną robotę w piekło na ziemi – powiedział Michael Caroll, autor wielu poradników, m.in. tych dotyczących mindfulness.

Czym jest mindfulness?

Innymi słowy to trening uważności. Jest on szczególnie wskazany dla osób, które nie radzą sobie z negatywnymi emocjami i stresem. Za pomocą prostych ćwiczeń mogą one nauczyć się kontrolować swoje impulsy. Wsłuchiwanie się we własny oddech i dostrzeganie momentów, w których nasza uwaga zaczyna się rozpraszać, może okazać się zaskakująco pomocne. Nikt nie obiecuje, że będzie idealnie, ale na pewno lepiej niż było. Terapie mindfulness robią się w naszym kraju coraz popularniejsze, ponieważ żyjemy w świecie coraz bardziej znerwicowanym. Co o tym sądzicie?

Skupienie w pracy – ZOBACZ ZDJĘCIE:

praca

ZOBACZ TEŻ:

  1. Babski wieczór? Maseczki z wina i czekolady to prawdziwy hit!
  2. Maminsynek? Sprawdź 15 sygnałów, że właśnie na niego trafiłaś!
  3. Martyna Wojciechowska opowiedziała, jak Marysia zareagowała na adoptowaną córkę

źródło: womenshealth.pl

Powiązane
Czesław Niemen, Kora
Największe przeboje PRL. Jeden z czterech nie pasuje do autora. Zgadniesz który?