Rozrywka.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Czym jest smog? 5 najważniejszych informacji
Anna Frankiewicz
Anna Frankiewicz 06.11.2019 16:56

Czym jest smog? 5 najważniejszych informacji

smog
materiały prasowe

Smog jest zjawiskiem silnie zagrażającym życiu ludzi na całym świecie. Przypadki w historii pokazały, że może zaszkodzić nam nie tylko długofalowo, ale doprowadzić do śmierci w ciągu dni. To słowo słyszymy często, ale chociaż większość z nas się o nim uczyła, nie zawsze tak łatwo jest przywołać najważniejsze informacje o nim. W tej kwestii służymy pomocą.

Dobrze jest wiedzieć, czym tak naprawdę jest smog i jakie niesie za sobą zagrożenia. A jak wiemy, szkodliwość smogu dla naszego zdrowia jest ogromna. Nie tylko powoduje astmę i alergie, niesie za sobą bardzo wiele złych konsekwencji. Między innymi są to niedokrwienność serca u osób starszych, zwiększona zapadalność na nowotwory i choroby płuc.

Skąd się bierze smog?

Smog bierze się głównie z instalacji grzewczych prywatnych domów. Chociaż jest to zaskakujące, do jego utrzymywania przyczyniają się one bardziej niż na przykład transport, chociaż ten również jest istotnym czynnikiem. Ogólnie rzecz biorąc, za to zjawisko odpowiada tak zwana emisja niska, czyli uwalnianie zanieczyszczeń poniżej 40 metrów.

W Polsce największym problemem są domy i kamienice, ocieplane poprzez stare instalacje grzewcze, w których niejednokrotnie używa się paliw o niskiej jakości. Często w prywatnych piecach spalane są nawet śmieci, chociaż jest to nielegalne. To wszystko prowadzi do tego, że na liście 50 miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Unii Europejskiej, jest 36 miast Polski.

smog

Smog — jak powstaje?

Smog powstaje poprzez wymieszanie się ze sobą mgły z dymem i spalinami. To zjawisko atmosferyczne, spowodowane przedostawaniem się do atmosfery wielu niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych, które nigdy nie znalazłyby się w niej, gdyby nie niszczycielska działalność człowieka.

Istnieją dwa rodzaje smogu, z których każdy powstaje w nieco inny sposób. Smog występujący w umiarkowanej strefie klimatycznej, czyli tak zwany ‚londyński’ składa się z pyłów oraz między innymi tlenków węgla, oraz sadzy i powstaje, kiedy temperatura rośnie wraz z wysokością, czyli w okresie jesienno-zimowym.

Drugi rodzaj smogu to fotochemiczny, czyli tzn. ‚smog typu Los Angeles’. Występuje on w obszarach dużo cieplejszych, w miesiącach letnich. Powstaje on, kiedy tlenki węgla, azotu i węglowodory wchodzą ze sobą w reakcje chemiczne i doprowadzają do utworzenia ozonu i aldehydów.

Smog w Polsce

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest bardzo wysokie. 36 z 50 miast o największym smogu w Unii Europejskiej to miasta polskie, co stawia przed nami bardzo smutne perspektywy. Wszystkich powinny poruszyć dane Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, które podało, że w samym roku 2016, z powodu smogu 19 tysięcy osób przedwcześnie straciło życie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

smog
smog

ZOBACZ TEŻ:

  1. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  2. Mężczyzna uwięziony w ciele 12-letniego chłopca. Historia Tomasza, który choruje na niezwykłą chorobę
  3. Zakonnica znęca się nad dziećmi z domu dziecka. „To były okropne dźwięki. Mnie jako matce pękało serce”
  4. Jej małe córeczki walczyły o życie. Matka w tym czasie prostytuowała się za pieniądze
  5. Filip Chajzer wylądował w szpitalu! Niepokojący stan wywołuje wizje w mózgu gwiazdora
  6. Mama wróciła z kuchni, spojrzała na córki bliźniaczki i nagle pobladła. Odkryła swoją ogromną pomyłkę
  7. źródła: wikipedia.org