Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Wydano alert RCB dla kilku powiatów w woj. podkarpackim
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 25.01.2021 09:52

Wydano alert RCB dla kilku powiatów w woj. podkarpackim

Biedronka
fot. Lelum

W poniedziałek 25 stycznia część Polek i Polaków dostanie rządowego SMS-a o identycznej treści. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RBC) ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu oraz silnym wiatrem. Alert wysłano do osób, które znajdują się w części powiatów woj. podkarpackiego. Trzeba niezwłocznie dostosować się do komunikatów.

Uwaga! Dziś w nocy i jutro (24/25.01) intensywne opady śniegu i silny wiatr. Bardzo trudne warunki na drogach. Zostań w domu, jeśli możesz — brzmi treść SMS-a.

Alert RCB. Niektórzy dostaną identycznego SMS-a

Alert RCB dotyczy powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego, Krosno, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego w woj. podkarpackim. W niedzielę IMGW wydało komunikat, który ostrzega przed ogromnymi opadami śniegu.

Na Podkarpaciu opady mają być najintensywniejsze. Synoptycy prognozują, że w tym rejonie spadnie nawet do 35 cm śniegu, co może powodować m.in. utrudnienia na drodze.

W powiatach, dla których wysłano alert RCB, obowiązują ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia IMGW przed intensywnymi opadami śniegu. Ich natężenie ma być umiarkowane, okresami wzrastać do silnego.

Obfitych opadów śniegu powinni spodziewać się również mieszkańcy innych regionów w Polsce. Dla kilku województw też wydano alarmy, tylko że drugiego i pierwszego stopnia. Lepiej na bieżąco śledzić komunikaty pogodowe.

Meteorolodzy informują, że zmiany pogody mogą być spowodowane uderzeniem niżu Lars, który najprawdopodobniej wywoła największe na wschodzie śnieżyce od wielu lat. Kiedy można spodziewać się jego uderzenia? Tego niewiadomo dokładnie, ale prognozuje się, że nastąpi to już w poniedziałek tj. 25 stycznia.

Czym jest alert RCB, który wysyła do Polaków SMS-y?

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania obywateli przed różnego rodzaju zagrożeniami. Nie trzeba się na niego zapisywać. Osoby, które znajdują się w obszarze gdzie potencjalnie może wystąpić sytuacja kryzysowa zagrażająca życiu, otrzymują na swój telefon komórkowy SMS-a.

W krótkiej wiadomości tekstowej przekazywane są informacje dot. rodzaju zagrożenia wraz z jego lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem sieci komórkowej zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2918 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu, który przekaże wiadomości o niebezpieczeństwie.

Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu lub zdrowiu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozpoczęło działalność 2 sierpnia 2008 roku. Już niejednokrotnie dostawaliśmy SMS-a, który informował nas m.in. o fali upałów, silnych wiatrach, opadach gradu czy gwałtownych burzach.

Mieszkańcy wymienionych powiatów w woj. podkarpackim lepiej, żeby zostali dzisiaj w domu.

Zobacz zdjęcie:

sms

Wydano alert RCB dla kilku powiatów w woj. podkarpackim.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum: