Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Uzależnieni od Social Mediów. Sprawdź, czy to również Twój problem?
Redakcja Lelum
Redakcja Lelum 21.06.2018 16:53

Uzależnieni od Social Mediów. Sprawdź, czy to również Twój problem?

Social Media
fot. instagram.com / fashion.selection, pixabay.com

Social Media stały się ostatnio sposobem na nudę młodych, często dopiero dorastających ludzi. Jest to zmora XXI wieku. Ludzie zamiast wyjść z domu i poznawać świat, zamykają się w wirtualnym świecie, który kreuje różne wizerunki i idealny styl życia. To istna plaga, która szybko się rozprzestrzenia, a uzależnionych ludzi od Social Mediów jest coraz więcej. Czy ty również wpadłeś w tę niebezpieczną pułapkę?

Internet stał się ogólnodostępny, przez co jego popularność mocno wzrosła. Istotną rolę w życiu społeczeństwa zaczęły odgrywać Social Media, w których można poznać nowych znajomych, pochwalić się zdjęciami przedstawiającymi codzienne życie, które zazwyczaj każdy stara się pokazać w sposób mocno wyidealizowany. Tej modzie uległy gwiazdy, a w szczególności te młode. Powstały niezdrowe kanony piękna, za którymi podąża dzisiejsza młodzież. Internet stał się łatwym miejscem, gdzie można popaść w niebezpieczne uzależnienie od Social Mediów, które coraz częściej jest diagnozowane przez specjalistów. Czy możemy się spodziewać tego, że większość ludzi przełoży swoje życie realne, na te w sieci? Wywnioskować możemy, że nasze społeczeństwo do tego dąży.

Znamy już wiele przypadków, gdzie znane osoby w mediach społecznościowych wyznawały, że ich realne życie dalekie jest od tego, które przedstawiane jest obserwatorom w sposób idealny. Egzotyczne podróże, modne restauracje i stylizacje od projektantów mody? Właśnie to w dużym stopniu znajdziemy w Social Mediach. Czy jednak te rzeczy są wyznacznikiem szczęścia? Z pewnością nie. Jednak ludzie, którzy znane osoby śledzą w mediach, starają się dążyć do tych dóbr materialnych, nie zważając na te niematerialne, które mają ogromne znaczenie. Uzależnienie od Social Mediów wzrasta, a życie wielu osób zbacza na niewłaściwe tory.

Social Media: Internetowa atrakcyjność buduje poczucie wartości współczesnych ludzi

Z wielu publikacji wynika, że psychologowie, obserwując społeczeństwo, skłaniają się ku stwierdzeniu, że Internet i Social Media budują w ludziach poczucie atrakcyjności. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i wręcz przerażająca.

Przy pomocy zdjęć jesteśmy w stanie pokazać się światu w bardzo wyidealizowany sposób. Co więcej, zawsze możemy liczyć na odpowiedź zwrotną, która jest policzalna w formie lajków, udostępnień czy komentarzy. Wiele młodych ludzi buduje przez to poczucie własnej wartości i traktuje social media jako główny punkt odniesienia do swojej osoby. Zatrważające jest to, że często kategoryzują ludzi na podstawie ich aktywności w sieci. Życie jednak szybko potrafi zweryfikować, a często piękne zdjęcia, nie świadczą o równie pięknym życiu.

Social Media: Wrzucenie selfie świadczy o zaburzeniu osobowości?

Wstawianie zdjęć może świadczyć o tym, że albo sami walczymy o uwagę innych, albo jest to wywierana presja społeczeństwa. Częstym powodem jest niska samoocena. Osoby, które nie wykazują się pewnością siebie, mogą ją ukazywać w złudny sposób, wstawiając odważne zdjęcia, którymi chcą w pewien sposób wzbudzić sensację. Kolejnym powodem jest presja społeczeństwa. Dla młodzieży często osoba, która nie istnieje w social mediach, nie istnieje także w świecie rzeczywistym. Młodzi ludzie mają ogromną potrzebę przynależności do grupy społecznej, a osoby, które nie są aktywne na portalach społecznościowych, mogą być odrzucane przez grupy rówieśników. Brzmi brutalnie, jednak tak jest w życiu realnym i należy mieć tego świadomość.

W wielu przypadkach o akceptacji społeczeństwa świadczy liczba polubień czy komentarzy pod wstawionym zdjęciem. Osoby, które są lubiane, zazwyczaj cieszą się zwrotną reakcją ze strony znajomych, którzy chętnie udzielają się pod udostępnionym zdjęciem. To może prowokować do wstawiania większej ilości zdjęć, które mogą silnie podbudować poczucie wartości, a także przynależności do określonej grupy społecznej, w której dana osoba chciałaby się znaleźć.

To, czy wstawianie selfie świadczy o zaburzeniu osobowości, jest uwarunkowane tym, co tak naprawdę daje opublikowanie zdjęcie osobie, która to robi. Przeglądając profile wielu osób na Instagramie, Facebooku lub Snapchacie ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy dana osoba ma problem z zaburzeniem osobowości. Fakt, z jaką częstotliwością wstawiane są zdjęcia i filmiki o niczym nie świadczy, a jedynie można to stwierdzić po intencjach tej osoby. Jeżeli wstawianie zdjęć i bycie aktywnym to przyjemność, można wywnioskować, że jest to w granicach pewnej normy. Jednak kiedy osoba jest bardzo aktywna, a robi to, ponieważ czuje przymus, z pewnością powinien to być niepokojący sygnał. Uzależnienie polega w głównej mierze na tym, że osoba wrzuca co chwilę coś do sieci, bo potrzebuje reakcji zwrotnej od społeczeństwa, która zapewnia uzależnionemu poczucie wartości i akceptacji swojej osoby.

Social Media: Ile osób jest uzależnionych?

Niestety w Polsce nie przeprowadzono dokładnych badań, które mogłyby wskazać jaka część społeczeństwa jest uzależniona od portali społecznościowych i aktywności w Internecie.

Istnieją jednak badania, które zostały przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Z badań wynika, że 6% społeczeństwa jest uzależniona od internetu, a aż 30% ludzi traktuje Internet jako odskocznie od codzienności oraz ucieczkę od realnego życia.

Najwięcej ludzi, którzy cierpią na siecioholizm znajduje się w Korei Północnej. Jest to bardzo niebezpieczne uzależnienie, które w zależności od osobowości może mieć bardzo negatywne skutki na pozytywne relacje z bliski oraz na funkcjonowanie w społeczeństwie.

Social Media: Jak rozpoznać uzależnienie?

Istnieje 6 kryteriów, które pomagają stwierdzić uzależnienie od Social Mediów. Są one stworzone na podstawie obserwacji zachowań ludzi, którzy wykorzystują portale społecznościowe i są charakterystyczne dla uzależnienia od pewnych zachowań, które towarzyszą tego rodzaju uzależnieniu:

Kryterium pierwsze: Osoba odczuwa silne pragnienie bycia aktywnym w sieci, choć czasem ma ochotę zrobić coś zupełnie innego i tak ucieka do świata wirtualnego.

Kryterium drugie: Osoba uzależniona nie jest w stanie skupić się na czynności, którą sobie zaplanuje. Jeżeli postanowi, że wieczór spędzi, oglądając film, swoją uwagę na ekranie telewizora będzie w stanie skupić przez krótki czas, po czym znów wejdzie na portale społecznościowe.

Kryterium trzecie: Kiedy osoba zmuszona jest do niekorzystania z Social Mediów, odczuwa silny dyskomfort. Podczas spotkania, czy zajęć znacznie obniża się jej aktywność oraz popada w zły nastrój. Jest to charakterystyczny dla osób uzależnionych zespół odstawienny.

Kryterium czwarte: Pojawia się zjawisko tolerancji. Charakteryzuje się tym, że aby odczuwać szczęście osoba musi wejść na krótką chwilę na portale społecznościowe. Z biegiem czasu, aby odczuwać zadowolenie, musi spędzać nie chwilę a kilka godzin, a czas poświęcany na Social Media stale się wydłuża.

Kryterium piąte: Osoba traci zainteresowanie rzeczami, które nie są związane z Social Mediami. Jeżeli dotychczas przyjemność sprawiał jej czas spędzany ze znajomymi, teraz woli spędzać go przeglądając Social Media. Nie chce skupiać swojej uwagi na dotychczasowych zainteresowaniach, a czas poświęca na aktywność w mediach społecznościowych.

Kryterium szóste: Osoba uzależniona, choć zdaje sobie sprawę, że Social Media mają negatywny wpływ na jej życie osobiste i tak z nich nie rezygnuje. Woli porzucić dobre relacje z partnerem, rodziną lub znajomymi na rzecz portali społecznościowych. Nie interesują ją potrzeby innych oraz to, że dana osoba pragnie jej uwagi, którą w całości skupia na wirtualnym świecie.

O uzależnieniu mówi się, kiedy osoba spełnia przynajmniej trzy kryteria. Wtedy powinniśmy udać się z prośbą o pomoc do specjalisty, który będzie w stanie zdiagnozować problem oraz pomoże się z nim uporać. Warto zawalczyć o normalne życie nie tylko swoje, ale i bliskich, których dobro przekładane jest nad wirtualną rzeczywistość.

Social Media: Kto w szczególności narażony jest na uzależnienie?

Jak w przypadku uzależnień od innych używek, na uzależnienie od Social Mediów najczęściej cierpią osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości lub takie, które nie radzą sobie z życiem w świecie rzeczywistym. Wirtualny świat jest dużo prostszy, a dzięki możliwej anonimowości często pozwala na pokazanie własnej osobowości i potrzeb, z którymi wiele osób się skrywa. Najbardziej narażenie na uzależnienie od Social Mediów są:

  • nastolatkowie, którzy potrzebują dużej akceptacji społeczeństwa oraz mają silną potrzebę przynależności do grupy społecznej. Wkraczają w dorosły świat, jednak czują się w nim zagubieni, dlatego uciekają do świata wirtualnego, który ukazuje im wyidealizowany świat;
  • osoby samotne, które potrzebują zainteresowania ze strony innych oraz chcą podbudować poczucie własnej wartości. Często jako anonimowe osoby nawiązują znajomości, gdzie w wirtualnym świecie pokazują swoją osobowość, z którą walczą w życiu codziennym;
  • osoby szukające romansu w Social Mediach czują się bezpiecznie i bezkarne. Dzieje się tak, ponieważ mogą kontaktować się z osobami z całego świata, a dzięki temu zmniejszyć prawdopodobieństwo wyjścia prawdy na jaw;
  • osoby chore, zmagające się z nieleczonymi dysfunkcjami seksualnymi stanowią bardzo dużą grupę osób uzależnionych. Social Media pozwalają im podbudować własną atrakcyjność oraz w pewien sposób uważają to za lek na ich chorobę.

Social Media: Jak zapobiegać uzależnieniu?

Walka z uzależnieniem, bez wyjątku z jakim, zawsze jest niezwykle trudna i wymaga ogromnego samozaparcia. Lepiej więc zapobiegać niż później z nim walczyć. W jaki sposób możemy zapobiec uzależnieniu od Social Mediów?

Kluczowe jest postawienie sobie lub osobie, której stan jest niepokojący, kilku istotnych pytań. Mogą pomóc rozpocząć walkę z niebezpiecznym nałogiem lub całkowicie zniwelować go w zalążku.

Pomocnymi pytaniami są:

  1. Ile czasu poświęcasz na aktywność w Social Mediach?
  2. Jak zachowujesz się, kiedy nie możesz korzystać z portali społecznościowych?
  3. Czy chcąc spędzić aktywnie czas i tak wracasz do Social Mediów?
  4. Czy aktywność w Social Mediach pogorszyła twoje stosunki z bliskimi ci dotychczas osobami?
  5. Czy możesz korzystać z portali społecznościowych przez kilka godzin bez przerwy?
  6. Czy przez aktywność w Social Mediach zdarza ci się nie spać lub odmówić spotkania ze znajomymi?
  7. Czy drażni cię temat, który sugeruje uzależnienie od portali społecznościowych?
  8. Czy starasz się idealizować swoje życie na publikowanych zdjęciach i filmach?
  9. Czy choć czasem nie masz ochoty publikować i tak to robisz, ponieważ boisz się, że stracisz zainteresowanie ze strony społeczeństwa?
  10. Czy uważasz, że Social Media to jedyna rzecz, która poprawia Ci humor?

Jeżeli zauważysz, że ty lub bliska ci osoba wykazuje się negatywnymi zachowaniami, które są twierdzącymi odpowiedziami na powyższe pytania, powinieneś mieć świadomość, że być może potrzebujesz pomocy. Jeżeli bliska ci osoba może mieć problem, wykaż się zainteresowaniem i zaoferuj pomoc. Może właśnie tego potrzebuje? Warto o pomoc poprosić specjalistę. Miej świadomość, że nie jesteś z tym problemem sam, a walkę z uzależnieniem warto rozpocząć jak najszybciej.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Domowe sposoby na zdrowe i lśniące włosy
  2. Młodość na lata. Poznaj magiczne działanie Botoksu
  3. Katarzyna Dowbor pobita przez alkoholika! Jego tożsamość SZOKUJE

Źródła: uzaleznieniabehawioralne.pl, agataberry.pl, poradnikzdrowie.pl

Powiązane
Miodowe Lata
Tego o “Miodowych latach” na pewno nie wiesz. Nawet najwięksi fani serialu nie odpowiedzą na wszystkie pytania