Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Czy uważasz, że strażacy powinni zarabiać więcej? Narażają swoje życie za skandalicznie niskie kwoty
Karol Osiński
Karol Osiński 07.12.2020 08:10

Czy uważasz, że strażacy powinni zarabiać więcej? Narażają swoje życie za skandalicznie niskie kwoty

pożar
zdjęcie poglądowe/fot. Andrzej Rembowski z Pixabay(zdjęcie ilustracyjne)

Strażacy pożarni wykonują jeden z najniebezpieczniejszych zawodów. W wielu sytuacjach są narażeni na maksymalne ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Dodatkowo niejednokrotnie zmuszeni są wykazać się ogromnym wysiłkiem. Mimo tego wynagrodzenie, które otrzymują, jest zdaniem wielu ludzi zdecydowanie za niskie, a w niektórych przypadkach wręcz skandaliczne. Uważacie, że powinni zarabiać więcej?

Nie od dziś wiadomo, że strażacy swoją pracą ryzykują bardzo wiele. Niemniej jednak są nam bardzo potrzebni, ponieważ ich doświadczenie zawodowe jest istotne pod kątem ratowania zdrowia i życia. Zarobki, które otrzymują za swoje obowiązki i poświęcony czas są zdaniem wielu ludzi zdecydowanie poniżej oczekiwań. Zasługują na podwyżki?

Ile zarabia strażak zawodowy?

Jak podaje portal nowosci.com.pl strażak zawodowy z Państwowej Straży Pożarnej zarabia średnio 4125 zł miesięcznie. Różnica w zarobkach pomiędzy najniższym a najwyższym stanowiskiem w PSP jest kolosalna. Strażak rozpoczynający swoją pracę może liczyć na wynagrodzenie w okolicach 2,3 tys. zł miesięcznie, z kolei sprawujący najwyższe stanowisko około 10 tys.

Na portalu pracuj.pl pojawił się raport, w którym podano, że w Polsce najwięcej zarabiają strażacy pracujący na terytorium województw: mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, łódzkiego, a także zachodniopomorskiego. Z kolei na najmniejsze zarobki mogą liczyć funkcjonariusze pracujący w województwach dolnośląskim, podkarpackim oraz lubuskim.

Ile zarabiają strażacy OSP?

Strażacy OSP za udział w akcjach ratowniczych otrzymują za swoje akcje tzw. ekwiwalenty, czyli w zależności od gminy, w której pracuje jednostka maksymalnie 1/175 przeciętnego wynagrodzenia według Głównego Urzędu Statystycznego za ubiegły kwartał.

-W pierwszym kwartale 2018 roku górna granica kwoty ekwiwalentu za każdą godzinę udziału w działaniach ratowniczych to 26,40 zł. W praktyce jednak strażacy OSP otrzymują najczęściej kwotę od 10 do 20 złotych – czytamy na osp.pl.

W Ochotniczej Straży Pożarnej zatrudniona może zostać osoba, która będzie odpowiadać za sprzęt tak, by zawsze był gotowy do akcji. Zazwyczaj są to kierowcy lub mechanicy, którzy zatrudniani są przez gminę na umowę – zlecenie lub jakąś część etatu – Pieniądze, zarobione przez strażaków OSP za udział w akcjach oraz szkoleniach, są zwolnione z podatku dochodowego – informuje portal osp.pl. Waszym zdaniem strażacy powinni zarabiać więcej?

Źródło: osp.pl, nowosci.com.pl