Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Z ostatniej chwili: Nagle zapadła nieoczekiwana decyzja. Studenci będą załamani, nie ma już odwrotu, chodzi o ich nauczanie
Karol Osiński
Karol Osiński 25.12.2020 18:33

Z ostatniej chwili: Nagle zapadła nieoczekiwana decyzja. Studenci będą załamani, nie ma już odwrotu, chodzi o ich nauczanie

Biedronka
fot. Lelum

Studenci bez wątpienia nie będą zadowoleni po ostatniej decyzji. W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej premier Boris Johnson ogłosił, że rezygnują oni z popularnego programu polegającego na wymianie studenckiej, o nazwie Erasmus. Natomiast Brytyjscy studenci będą mieli możliwość do skorzystania z innych tego typu programów wymian międzyuczelnianych.

Wielka Brytania oficjalnie pożegnała się z Unią Europejską 31 stycznia. Po zakończeniu bieżącego roku ma zakończyć się tzw. okres przejściowy w kraju. W związku z tym będą to ostatnie ważne zmiany, jakie dotkną mieszkańców wysp. Okazuje się, że razem ze zmianami studenci nie będą mogli przylatywać już do Wielkiej Brytanii w ramach Erasmusa.

Wielka Brytania rezygnuje z Erasmusa. Studenci nie będą zadowoleni

Brexit Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej miał być jak najmniej inwazyjny i jak najmniej dotkliwy dla wszystkich. Dziś do mediów trafiła dobra dla Polaków informacja, że wynegocjowane zostało porozumienie o wzajemnych relacjach po zakończeniu okresowego po brexicie między Wielką Brytanią a UE.

Niemniej jednak okazuje się, że ucierpią na tym studenci. Wszystko przez brak możliwości z dalszego korzystania z europejskiego programu Erasmus, o czym poinformowała stacja BBC. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zawiadomił, że ta decyzja była naprawdę trudna, ponieważ co roku wyspy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem w ramach tego programu.

Brytyjscy studenci wyjeżdżali na Erasmusa w liczbie od około 13 tys. do 16 tys. rocznie na tereny całej Unii Europejskiej. Natomiast do Wielkiej Brytanii przyjeżdżało ich zdecydowanie więcej, ponieważ według podawanych informacji każdego roku Brytyjczycy mieli przyjemność powitać aż od 25 tys. do 30 tys. studentów.

Premier Boris Johnson poinformował, że program w dalszym ciągu będzie obejmować studentów z Irlandii Północnej. Natomiast BBC informuje, że studenci chcący uczyć się za granicą będą mieli przyszykowany inny program, który umożliwi im wyjazdy za granicę w przyszłości.

Nasi studenci otrzymają możliwość nauki nie tylko w europejskich uniwersytetach, ale w najlepszych uczelniach na świecie – poinformował Boris Johnson podczas konferencji prasowej.

Czym jest program Erasmus+?

Program Erasmus+ jest programem Unii Europejskiej w ramach edukacji, szkoleń młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Całkowity budżet programu wynosi bagatela kwotę 14,7 mld euro. Co roku korzysta z niego aż do 4 miliony osób, z czego 2 miliony stanowią studenci.

Program Erasmus+ opiera się głównie na osiągnięciu pożądanych programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez ostatnie 25 lat. Co więcej, w programie bierze udział aż 800 tys. nauczycieli, wykładowców, szkoleniowców, a także innych ludzi pracujących z młodzieżą.

Studenci mają wiele możliwości do rozwoju, a czy wiedzieliście o tym, że we wrześniu Uniwersytet Jagielloński ogłosił możliwość przydzielenia sobie imion przez studentów transpłciowych? Więcej o tym przeczytacie >tutaj<.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: BBC