Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Tak brzmi poprawna formułka spowiedzi. Podajemy ją
Martyna Pałka
Martyna Pałka 21.12.2022 05:00

Tak brzmi poprawna formułka spowiedzi. Podajemy ją

spowiedź
fot. Pixabay/652234

Spowiedź to jeden z najważniejszych sakramentów, w którym powinniśmy regularnie brać udział. Mało kto jednak wie, jak poprawnie podejść do tej czynności i co dokładnie powiedzieć księdzu przy konfesjonale. Zdradzamy poprawną formułkę.

Poprawna spowiedź posiada uporządkowaną formułkę, od której powinniśmy rozpocząć naszą wypowiedź przy konfesjonale. Jak książkowo powinien wyglądać ten sakrament?

Spowiedź święta: jak powinien wyglądać ten sakrament?

Sakrament spowiedzi jest tym, którego wielu z nas bardzo się obawia. Jedni nie czują się komfortowo, wyznając swoje grzechy, a jeszcze inni obawiają się reakcji duchownego na nasze wyznania. Kolejną kwestią, jaka sprawia, że niektórzy niechętnie podchodzą do konfesjonału, jest to, jak tak naprawdę powinna przebiegać spowiedź.

Okazało się, że istnieje specjalna książkowa formułka, od której powinna rozpocząć się poprawna spowiedź święta. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli ktoś nie zna, zapomni lub zrezygnuje z tych słów, jego sakrament jest całkowicie nieważny. Warto jednak znać tę formułkę, bo być może pomoże nam ona uporządkować swoje wyznanie przy konfesjonale.

Zdradzamy poprawną formułkę spowiedzi

Poprawna formułka spowiedzi znajduje się w katechizmach oraz książeczkach, z których dzieci uczą się podczas przygotowań do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej.

Możemy posiłkować się słowami przygotowanymi dla najmłodszych, ale musimy pamiętać, że dorośli stosują nieco odmienioną wersję tej formułki. Co więcej, istnieje również różnica między modlitwą przed i po sakramencie pokuty w przypadku dzieci i dorosłych.

Oto jak wygląda poprawna formułka spowiedzi, której uczą się dzieci podczas przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej:

Osoba spowiadająca się (OS): Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

KAPŁAN (K): Na wieki wieków. Amen.

OSW imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen – wypowiadając te słowa, osoba, która się spowiada, wykonuje znak krzyża.

OSJestem uczniem/uczennicą klasy II. Ostatni raz u spowiedzi świętej byłem/am: tydzień, miesiąc, lata temu …. Pokutę zadaną wypełniłem. Obraziłem Pana Boga następującymi grzechami – w tym momencie następuje wyznawanie wszystkich grzechów. Przy grzechach ciężkich należy podać częstotliwość oraz ile razy zdarzyło się ich dopuścić.

Po wyznaniu grzechów osoba spowiadająca się wypowiada następujące słowa:

OSWięcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję, postanawiam poprawę, proszę o naukę, pokutę i rozgrzeszenie.

Po tym zdaniu kapłan stara się odnieść do wymienionych przewinień i skłonić dziecko/dorosłego do głębokiej refleksji i żalu za grzechy. W tej części otrzymuje się pokutę, którą należy odmówić przed przystąpieniem do komunii świętej.

Po tej części, osoba spowiadająca się może usłyszeć słowa:

KWysławiajmy Pana, bo jest dobry.

OSBo jego miłosierdzie trwa na wieki.

KPan odpuścił Tobie grzechy. Idź w pokoju.

Udzielając rozgrzeszenia, kapłan wypowiada słowa:

KBóg Ojciec Miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą, przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Duch Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju, przez posługę Kościoła i ja odpuszczam Tobie grzechy, w imię Ojca, Syna i ducha Świętego.

Następnie kapłan stuka w konfesjonał. To znak, że spowiedź dobiegła końca.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Odetchnij w końcu pełną piersią. Znamy sprawdzone sposoby
  2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz
  3. W Pepco pojawiła się sukienka idealna na święta. Cena zachwyca, Polki biegiem ruszą na zakupy

Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia – każda złotówka ma znaczenie. 

 

Tagi: spowiedź
Powiązane
Leszek i Monika Millerowie
Czyje to dziecko? Popularne pociechy i znani rodzice. Wiesz, kogo łączą więzy krwi?