Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Nie żyje Teresa Zajdel. Była działaczką Solidarności Walczącej
Julia Smoleń
Julia Smoleń 16.03.2021 17:45

Nie żyje Teresa Zajdel. Była działaczką Solidarności Walczącej

Maciej Kossowski
Obraz Henryk Niestrój z Pixabay
Teresa Zajdel, działaczka Solidarności Walczącej odeszła w nocy 14 marca 2021 roku. Kobieta była łączniczką podziemnych struktur Solidarności Walczącej w Trójmieście. Prowadziła punkt kontaktowy.
Teresa Zajdel, działaczka Solidarności Walczącej odeszła w nocy 14 marca 2021 roku. Kobieta była łączniczką podziemnych struktur Solidarności Walczącej w Trójmieście. Prowadziła punkt kontaktowy.
Teresa Zajdel była aktywną działaczką Solidarności Walczącej w latach 1984-1990. Zajmowała się pomocą represjonowanym oraz ukrywającym się działaczom organizacji. Kolportowała niezależną prasę i książki. Udostępniała swoje mieszkanie, w celu nadawania audycji Radia Solidarności Walczącej. Współpracowała również z Komisją Interwencji i Praworządności NSZZ Solidarność prowadzoną przez Zofię i Zbyszka Romaszewskich.

Nie żyje Teresa Zajdel

Kobieta odeszła w nocy 14 marca 2021 roku. Jak poinformowano w mediach społecznościowych Fundacji Kroniki Naszego Życia, pani Teresa była odznaczona Krzyżem Solidarności Walczącej, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz odznaką „Bohaterom Sierpnia 80″, która była nadawana przez prezydenta miasta Gdyni oraz Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna.

Solidarność Walcząca, której działaczką była, między innymi, Teresa Zajdel, to polska organizacja antykomunistyczna. Powstała w 1982 roku.

Organizacja została założona przez Kornela Morawieckiego. Głównym celem organizacji było odsunięcie od władzy komunistów. Organizacja miała na celu przywrócenie suwerenności kraju.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Działalność SW skupiała się na walce z propagandą komunistyczną. Solidarność Walcząca wielokrotnie organizowała demonstracje uliczne. Jej znakiem była kotwica SW, która miała nawiązywać do znaku Polski Walczącej.

Solidarność Walcząca działalność

Przewodniczącym oraz twórcą ideowych założeń Solidarności Walczącej był Kornel Morawiecki. Do najbardziej aktywnych działaczy należeli, między innymi: Paweł Falicki, Andrzej Kisielewicz, Maria Koziebrodzka oraz Halina Łopuszańska.

Decydujący wpływ na powstanie organizacji miały realia stanu wojennego, który w Polsce rozpoczął się w 1981 roku. W tym czasie, wokół założyciela Solidarności Walczącej skupiła się duża grupa działaczy, którzy reprezentowali poglądy radykalnie antykomunistyczne.

Grupa działaczy spotykała się w letniskowym domu Morawieckiego. Znajdował się on w podwrocławskim Pęgowie. Mówiono na niego „Kornelówka”. To właśnie tam organizowano spotkania dyskusyjne, w którym spotykali się ludzie ze środowisko opozycyjnych.

Działalność wydawnicza Solidarności Walczącej obejmuje broszury, książki oraz 134 periodyki. Najbardziej znane periodyki to: „Biuletyn Dolnośląski”, „Solidarność Walcząca”, „Wiadomości Bieżące”.

Zobacz zdjęcie:

Śp. Teresa Zajdel

Dzisiaj w nocy (14. 03. 2021 r.) odeszła do Pana nasza przyjaciółka Teresa Zajdel. Aktywna działaczka…

Opublikowany przez Fundacja Kronika Naszego Życia Niedziela, 14 marca 2021

Teresa Zajdel nie żyje.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: facebook.com, przystanekhistoria.pl