Rozrywka.Lelum.pl > Programy > Trudna rozmowa w „Pytaniu na śniadanie”. Ida Nowakowska z trudem powstrzymywała łzy
Aleksandra Gadzińska
Aleksandra Gadzińska 22.01.2022 12:26

Trudna rozmowa w „Pytaniu na śniadanie”. Ida Nowakowska z trudem powstrzymywała łzy

Pytanie na śniadanie
Screen z „Pytanie na śniadanie”

Dzisiejsze wydanie programu „Pytanie na Śniadanie” obfitowało w wyznania i wzruszenia. Ida Nowakowska wraz z Aleksandrem Sikorą przeprowadzili niełatwą rozmowę z terapeutką oraz duchownym, którzy pracują na oddziałach covidowych.

Wczorajsze raporty wskazywały na ponad 36 tys. zakażeń koronawirusem. Wielu chorych jest hospitalizowanych, odseparowanych od swojej rodziny i bliskich. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jakim obciążeniem dla psychiki może być pobyt w szpitalu.

Dzisiejszy odcinek popularnego programu „Pytanie na śniadanie” ukazał nieoczywiste oblicze oddziałów covidowych. Ida Nowakowska i Aleksander Sikorski gościli w studio terapeutkę oraz kapelana jednego z warszawskich szpitali.

Pracownicy oddziału covidowego opowiadali o tym, na czym polega ich codzienna działalność.

Wyznanie księdza w „Pytanie na śniadanie”. Ida Nowakowska z trudem powstrzymywała łzy

Prowadzący „Pytania na śniadanie” zwrócił uwagę, że koncentrując się na fizycznych objawach Covid-19 często zapominamy o aspekcie duchowym — bólu, samotności i strachu.

Terapeutka Małgorzata Piekarska-Mankiewicz zaczęła rozmowę od wyjaśnienia swojej roli na oddziale covidowym.

Ja bym to ujęła jako takie prowadzenie terapeutyczne, ale od momentu wejścia do szpitala po ten moment, jak gdyby, zakończenia procesu leczenia — stwierdziła.

Pracownica szpitala opowiadała o swojej pracy, jako o pełnym wsparciu dla pacjentów, zwłaszcza w momentach kryzysowych. Jednym z jej zadań jest pośredniczenie pomiędzy hospitalizowanymi a ich rodzinami, umożliwienie kontaktu i przygotowanie do rozmowy — niestety, niekiedy ostatniej — za pomocą urządzeń audiowizualnych.

Prawdziwe wzruszenie wywołała jednak wypowiedź duchownego, księdza Łukasza Barana, który wskazał na rolę wiary, zwłaszcza w obliczu lęku przed śmiercią. Mówił m.in. o niepokoju osób hospitalizowanych, które pozostawiły w domu swoje małe dzieci.

Ida Nowakowska zwróciła uwagę na to, że ludzie nie zdają sobie sprawy ze strachu i osamotnienia, z jakim wiąże się pobyt w szpitalu. Terapeutka i ksiądz zgodnie stwierdzili, że sami także potrzebują niekiedy psychicznego wsparcia.

Na antenie „Pytania na śniadanie” kapelan opowiedział także historię starszego pacjenta, który po ozdrowieniu i zakończeniu pandemii planował wybrać się z żoną do Ziemi Świętej, aby po niemal 50 latach odnowić śluby małżeńskie. Ksiądz Łukasz wspomniał ostatnie słowa, jakie chory skierował do ukochanej żony:

– No, kochanie, niestety nic się więcej nie da zrobić. Do zobaczenia w niebie.

Historia opowiedziana na żywo w programie „Pytanie na śniadanie” wywołała silne emocje. Ida Nowakowska z trudem powstrzymywała łzy.

Ida Nowakowska pytanie na śniadanie

Źródło: Screen/https://tvpstream.vod.tvp.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Pokazali, jak Wellman wtula się w Prokopa. Ludzie płaczą ze śmiechu przez jeden szczegół
  2. Widzowie oniemieli. Niesłychane, co w „Pytaniu na śniadanie” ujawniła Ela z „Rolnik szuka żony”
  3. Wstrząsający komunikat na profilu Krystyny Jandy. „Straciłam wszelki sens”