Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Wstrząsające wiadomości. Nie żyje słynna dziennikarka TVP, zmarła w Wigilię
Aleksandra Kwaterkiewicz
Aleksandra Kwaterkiewicz 25.12.2020 09:55

Wstrząsające wiadomości. Nie żyje słynna dziennikarka TVP, zmarła w Wigilię

Bydgoszcz
lelum.pl

Nie żyje znana polska dziennikarka. Jadwiga Kwapich-Mateńko zmarła wczoraj, w Wigilię. Jak donosi TVP, kobieta walczyła z chorobą. Dla Telewizji Polskiej Jadwiga Kwapich -Mateńko to bardzo ważna postać, współtworzyła najstarszy program informacyjny Telewizyjny Kurier Warszawski. Kochała stolicę i to jej poświęciła całe życie.

Jadwiga Kwapich-Mateńko była związana z Kurierem Warszawskim od samego początku. Pierwszy raz Kurier wyemitowano 9 listopada 1958. Program jest emitowany do dziś, pod wciąż tą samą nazwą, dlatego należy do najstarszych polskich programów informacyjnych.

Nie żyje Jadwiga Kwapich-Mateńko, TVP przekazało smutną informację

Jadwiga Kwapich-Mateńko zmarła w Wigilię. Miała 87 lat. TVP przekazało, że kobieta chorowała. Do ostatnich swoich chwil była dumna ze swojej pracy, która całe życie była dla niej wielką pasją.

Dla stacji TVP Warszawa, osiągnięcia Jadwigi Kwapich-Mateńko są bardzo ważne. To ona była prawdziwą entuzjastką swojego rodzinnego, stołecznego miasta. Dbała o rzetelność i ciekawy dobór informacji. Na początku pracowała jako reporterka w towarzystwie Lucyny Barcz.

Na samym początku Telewizyjny Kurier Warszawski był cotygodniową kroniką firmową. Dopiero później program przyjął formę dziennika informacyjnego. Od początku jednak niezmiennie program poświęcony był tematyce warszawskiej.

Jadwiga Kwapich-Mateńko współtworzyła pierwsze reportaże, które dziś są niezwykłą pamiątką ważnych wydarzeń ze stolicy. Kurierowi nie umknęło bowiem nic, co stanowiło istotny element dla życia miasta.

Jak przekazuje TVP, Kwapich-Mateńko do końca swoich dni interesowała się wydarzeniami w stolicy, nie umknęło jej nic, co dotyczyło Warszawy. Uwielbiała także spotkania z ludźmi, była bardzo oddana swojej pracy i dzieliła się chętnie wiedzą z osobami dopiero wchodzącymi w zawód reportera. Dziennikarka została odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. To niestety niejedyna smutna informacja. Kilka dni temu rodzina przekazała informację o śmierci polskiej dziennikarki z Krakowa.

Kurier Warszawski i jego znaczenie historyczne

Czołówka programu także przeszła do historii. Niezmiennie od 1958 słyszymy fragment utworu zespołu Mazowsze pt. Warszawski dzień oraz okrzyk gazeciarza Telewizyjny Kurier Warsza….

Dla polskiej historii zapisy Kuriera są niezwykle ważne. Naturalnie obowiązywała jeszcze przed latami 90. narracja zgodna z myśleniem partii, ale to nie polityka była na pierwszym miejscu dla programu.

Każde nagranie obrazuje rozwój Warszawy, odnotowywano odbudowywanie miasta, powstawanie jego infrastruktury, filmowano najważniejsze wydarzenia sportowe i kulturalne.

Razem z rokiem 1989 zmieniono nieco strukturę programu. Powstał Kurier o poranku i Kurier o północy. Do składu ekipy pracującej nad Kurierem dołączali kolejni dziennikarze. Wśród znanych prowadzących znaleźli się między innymi: Zygmunt Chajzer, do dziś jeden z ulubionych polskich prowadzących, czy Grażyna Bukowska.

Zobacz zdjęcie:

tvp

Jadwiga Kwapich-Mateńko zmarła w wieku 87 lat. Była związana z TKW od samego początku.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

źródło: warszawa.tvp.pl