Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Nie żyje Aniela Świderska. Grała w jednym z największych hitów TVP
Karol Osiński
Karol Osiński 31.01.2021 09:13

Nie żyje Aniela Świderska. Grała w jednym z największych hitów TVP

dziennikarka
Zdjęcie ilustracyjne, Obraz summa z Pixabay

Do mediów trafiła bardzo smutna i przytłaczająca wiadomość. Nie żyje legendarna polska aktorka, Aniela Świderska, znana m.in. z wielkiego hitu niejednokrotnie puszczanego na antenach TVP pt. Matki, żony i kochanki. Tę smutną informację przekazało Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przyczyna śmierci popularnej artystki nie została podana. Zmarła 28 stycznia w wieku 95 lat.

Aniela Świderska była wdową po równie popularnym aktorze Bronisławie Pawliku, który zmarł w 2002 roku. Aktorka miała przyjemność występować na najważniejszych scenach teatralnych w całej Polsce. Z kolei telewidzowie niejednokrotnie mogli podziwiać ją na antenach wielu stacji telewizyjnych, m.in. TVP. Pogrzeb aktorki odbędzie się 9 lutego.

Nie żyje Aniela Świderska

Przedstawiciele Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim wspomnieli postać Anieli Świderskiej w bardzo obszerny i szczegółowy sposób. Małżonka Bronisława Pawlika, znakomitego polskiego aktora teatralnego, filmowego i radiowego odeszła w tym roku skończyłaby 96 lat.

W wieku 96 lat zmarła Aniela Świderska, aktorka i wdowa po Bronisławie Pawliku oraz siostra Jana Świderskiego. W filmie (podobnie jak w telewizji czy radio) grała sporadycznie, ale w jej filmografii znajdują się takie pozycje jak: Nieznany, Przygody psa Cywila, Lalka, Układ krążenia, Śmierć Johna L, Żegnaj Rockefeller, Kuchnia polska i Matki, żony i kochanki – czytamy na Facebooku Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wiele z wymienionych powyżej produkcji, w których miała przyjemność występować Aniela Świderska mogliśmy oglądać na antenie stacji telewizyjnej TVP. Jednak jej kariera nie ograniczała się jedynie do występów przed kamerami. Jak większość aktorów wiele lat spędziła także na deskach teatrów, gdzie zbudowała swój talent aktorski, który później pozwolił jej rozwinąć skrzydła zawodowe.

W latach 1946-49 występowała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, w latach 1949-52 w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Od 1952 aktorka teatrów warszawskich: Narodowego (1952-57), Ateneum (1957/58), Polskiego (1958-74) i Powszechnego (1974-91) – napisali włodarze CK w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Kim była Aniela Świderska?

Aniela Świderska była urodzoną 29 lipca 1925 roku aktorką teatralną, filmową i radiową. Przez wiele lat miała przyjemność sprawdzać się także w rolach dubbingowych. Swój debiut teatralny zaliczyła 20 listopada 1946 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, gdzie grała przez następne 3 lata.

Kolejne trzy dekady były przełomowe dla jej kariery. W latach 50., 60. i 70. podkładała głos w wielu polskich wersjach językowych. Były to takie produkcje, jak m.in.: Winnetou i król nafty, Koń, który mówi, Żebro Adama, czy Wszystko o Ewie.

Koniec jej aktywności zawodowej datuje się na 1998 rok. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, była małżonką Bronisława Pawlika, który zmagał się z alkoholizmem i zmarł w 2002 roku na raka żołądka. Pogrzeb Anieli Świderskiej odbędzie się 9 lutego, a pochowana zostanie na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Niestety, to nie pierwsza smutna wiadomość, którą podajemy na przestrzeni kilku ostatnich dni. Przypomnijmy, że kilka dni temu zmarł inny wybitny polski aktor, Ryszard Kotys znany m.in. z roli Mariana Paździocha w Świecie według Kiepskich. Więcej na ten temat przeczytacie >tutaj<.

Zobacz zdjęcie:

TVP

Zmarła aktorka Aniela Świderska. Miała 95 lat.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: tvp.info