Rozrywka.Lelum.pl > Programy > Postacie z Ulicy Sezamkowej to homoseksualiści? Scenarzysta potwierdził
Marzena Siarkiewicz
Marzena Siarkiewicz 19.09.2018 14:01

Postacie z Ulicy Sezamkowej to homoseksualiści? Scenarzysta potwierdził

Ulica Sezamkowa
Ulica Sezamkowa

Ulica Sezamkowa to serial, który zadebiutował w 1969 roku. Kierowany dla dzieci niesie ze sobą nie tylko rozrywkę, ale i przekaz edukacyjny. Jeden ze scenarzystów właśnie potwierdzilł, że dwójka muppetów – Bert i Ernie to homoseksualiści. Zdziwieni?

Disney planuje film z postacią homoseksualną w jednej z głównych ról. Ma nosić tytuł Jungle Cruise. Fani wysnuli petycję, aby Elsa w drugiej części Krainy Lodu okazała się lesbijka. Homoseksualizm coraz śmielej wkracza do świata produkcji dla dzieci. Czy obecna sytuacja mogła ośmielić scenarzystę Saltzmana do wyznania, czym inspirował się przy pisaniu dialogów dla Berta i Erniego? Na to wygląda.

Czym jest Ulica Sezamkowa?

To serial, którego pierwszy odcinek miał premierę w latach 60. XX wieku. Zdobył popularność nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w innych krajach. To, co najbardziej charakterystyczne w produkcji to udział muppetów, które zostały opracowane przez cenionego lalkarza Jima Hensona – twórcy zarówno muppetów, jak i fraglesów. Henson zmarł na skutek infekcji ropnym paciorkowcem, a podczas jego pogrzebu, co jest niezwykle interesujące, wystąpił chór złożony z jego ulubionych kukiełek. Na jego trumnie znajdował się Kermit, który trzymał w dłoniach tabliczkę z napisem – Straciłem głos. Zielona żaba była ulubioną kukiełką Hensona. Wróćmy jednak do samej Ulicy Sezamkowej.

Ostatnio produkcja musiała mierzyć się ze sporymi wyzwaniami. Wzrost popularności seriali animowanych i grafiki komputerowej spowodował, że kukiełki mogly odejść do przysłowiowego lamusa. Tak się jednak nie stało. Nadal możemy cieszyć się kolejnymi przygodami Elmo, Berta czy Erniego.

Czy Bert i Ernie są parą?

Scenarzysta Mark Saltzman, który dołączył do pracy nad serialem w latach 80. oświadczył, że podczas pisania dialogów dla Berta i Erniego, myślał o sobie i swoim partnerze – Arnoldzie Glassmanie.

Pamiętam raz sytuację, gdy dziecko zapytało swoją mamę: Mamo, czy Bert i Ernie są parą? To zabawne usłyszeć takie zapytanie od kilkulatka. Ale to wszystko minęło, wszyscy zbyli to śmiechem… A ja – bez większego planu – zawsze właśnie tak ich traktowałem. Nie miałem innego kontekstu dla tej dwójki. Miało też na to wpływ to, że wielu ludzi też nazywało żartobliwie mnie i Arniego właśnie Bertem i Ernie’em. Taką prowadziłem w swoim życiu relację, jak związek Berta i Ernie’ego. I to przenikało. Nie powiedziałem oczywiście scenarzystom: Słuchajcie, teraz będę pisał o tym, to jest mój partner, a to jestem ja. Ale tych dwóch (…) to postacie, które przemawiały do gejowskiej części publiczności – powiedział.

Co z tego wynikło?

Studio Sesame Workshop, które odpowiada za Ulicę Sezamkową i Muppety, odniosło się do wypowiedzi Saltzmana:

– Tak, jak zawsze było to podkreślane, Bert i Ernie są najlepszymi przyjaciółmi. Zostali stworzeni po to, by uczyć dzieci, że nawet bardzo różni od siebie ludzie mogą się przyjaźnić. I mimo że są identyfikowani jako postacie płci męskiej, które posiadają wiele ludzkich cech (jak z resztą większość Muppetów), to wciąż tylko kukiełki, które nie mają żadnej orientacji seksualnej – oświadczyli rzecznicy Sesame Workshop.

Do dyskusji dołączył także Frank Oz, który udziela głosu Bertowi:

Wygląda na to, że pan Saltzman został zapytany, czy Bert i Ernie to geje. W porządku, jeśli tak uważa. Ale oni nimi nie są. Bardziej ciekawi mnie: skąd to pytanie? Czy to naprawdę takie ważne? Skąd potrzeba definiowania ludzi przez pryzmat tego, kto jest gejem, a kto nie? W człowieczeństwie jest znacznie więcej niż tylko orientacja hetero czy homo – stwierdził.

Warto wspomnieć również o filmie krótkometrażowym Ernest&Bertram, któy ujrzał światło dzienne w 2002 roku. Opowiadał on o romansie między dwoma muppetami. Jego reżyser, Peter Spears został za tę produkcję pozwany przez Sesame Workshop.

Ulica Sezamkowa kochana jest przez dzieci na całym świecie. Też ją lubicie?

Ulica Sezamkowa. ZOBACZ ZDJĘCIE:

Bert i Ernie
Ulica Sezamkowa

ZOBACZ TEŻ:

  1. Włosy Joanny Koroniewskiej zawsze były długie i blond. Aktorka zdecydowała się dużą zmianę
  2. Piegi i wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć. Czy to dobrze, że je masz?
  3. Istnieją proste techniki na manipulowanie facetami. Psycholodzy: są piekielnie skuteczne

źródło: naekranie.pl