Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Używasz telefonu przed snem? Musisz liczyć się z nieprzyjemnymi skutkami
Katarzyna Augustyniak
Katarzyna Augustyniak 11.07.2021 19:52

Używasz telefonu przed snem? Musisz liczyć się z nieprzyjemnymi skutkami

Telefon używany zbyt często, zwłaszcza przed snem, może wyrządzić nam sporo krzywdy. Niebieskie światło może powodować nie tylko zaburzenia snu, ale także skutkować poważnymi chorobami.

Telefon używany przed snem może nam bardzo zaszkodzić.

Telefon przed snem? – to niezbyt dobry pomysł

Telefon emituje niebieskie światło, które jest dla nas szkodliwe szczególnie w porze nocnej – to ostatnie wnioski naukowców.

Niebieskie światło jest częścią pełnego widma światła, co oznacza, że jesteśmy narażeni na nią przez słońce każdego dnia. Jednak nocna ekspozycja tego światła, która jest emitowana na wysokich poziomach przez smartfony, tablety, laptopy i ekrany LED, może uszkodzić nasz wzrok – cytuje nowe doniesienia portal Webniusy.

Co więcej, według najnowszych badań, niebieskie światło może zahamować produkcję melatoniny, czyli hormonu snu, który umożliwia zasypianie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Ponadto melatonina jest silnym przeciwutleniaczem, który jest naturalną ochroną przed nowotworami. Jak widać, jej niedobór spowodowany nadmiarem niebieskiego światła może narazić nas na raka.

Przypomnijmy, że nocna ekspozycja na światło powoduje także liczne uszkodzenia oczu – uszkodzenia siatkówki, zwyrodnienia plamki żółtej.

Jak podaje Polsat News, z badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii Twoje spojrzenie ma znaczenie, wynika, że w czasie pandemii liczba osób, które korzystają z telefonów i komputerów diametralnie wzrosła. Nic dziwnego, praca zdalna w głównej mierze opiera się przecież na pracy za pomocą laptopów. Dlatego szczególnie w tym czasie powinniśmy zadbać o właściwą higienę oczu.

Jak zadbać o nasz wzrok? Po pierwsze, korzystajmy z zasady 20-20-20 opracowanej przez American Optometric Association, która mówi, że po ok. 20 minutach pracy przy komputerze powinniśmy przez przynajmniej 20 sekund popatrzeć na obiekt znajdujący się ok. 6 m dalej.

Unikaj pracy i czytania przy słabym oświetleniu. Jak najczęściej, staraj się korzystać ze światła naturalnego (słonecznego) […] Upewnij się, że twój monitor znajduje się naprzeciwko twarzy i na wysokości, która nie wymusza nienaturalnego odchylania głowy. Odległość oczu od monitora powinna wynosić minimum 70 cm – czytamy w zaleceniach kampanii.

Jak zalecają eksperci, dobrym rozwiązaniem jest także używanie kropel do oczu, które nawilżają i regenerują śluzówkę oka.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Nie żyje Anna Korza. Miała potrójnie ujemny nowotwór piersi z przerzutami do płuc
  2. Roksana Węgiel zaskoczyła publiczność na koncercie. Nie tylko stylizacją
  3. Elżbieta Penderecka jest w ciężkim stanie

Źródło: Webniusy.com, Polsatnews.pl

Tagi: telefon
Powiązane
Katarzyna Żak, grająca rolę Solejukowej
Pamiętasz kto powiedział ten tekst w Ranczu? Znawca zdobędzie najwyżej 8/10