Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Ważny komunikat dla Polaków wyjeżdżających na wakacje do Chorwacji. Zniesiono uciążliwy obowiązek
Karol Osiński
Karol Osiński 19.06.2021 11:17

Ważny komunikat dla Polaków wyjeżdżających na wakacje do Chorwacji. Zniesiono uciążliwy obowiązek

wakacje
zdjęcie poglądowe/ unsplash.com Alex Bertha

W piątek, 18 czerwca chorwacki ośrodek informacji turystycznej opublikował komunikat, że Polacy mogą wjeżdżać na teren ich państwa na warunkach obowiązujących przed pandemią koronawirusa. Oznacza to, że nie trzeba wykonywać testów, i odbywać kwarantanny. To dobra wiadomość dla ludzi, planujących wakacje w państwie bałkańskim. Istnieją jednak pewne warunki.

Chorwacka Wspólnota Turystyczna zaznacza, że wspomniane warunki są możliwe jedynie dla osób, wjeżdżających na teren ich kraju z państw umieszczonych na tzw. zielonej liście Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Nikt nie mógł mieć także kontaktu z osobami zarażonymi, ani okazywać znaków choroby.

Zmiana dla Polaków planujących wakacje w Chorwacji

Obecnie kolorem zielonym na wyżej wspomnianej liście są wszystkie województwa naszego kraju oraz: Czechy, Austria, Węgry, Słowacja, a także większość regionów Chorwacji. Kolorem pomarańczowym oznaczone jest zaś całe terytorium Słowenii.

W komunikacie podano także, że osoby, które wjeżdżają na teren Chorwacji z krajów, które nie są umieszczone na zielonej liście będą musiały udowodnić, że poruszały się przez nie jedynie tranzytem. Dowód w tej sprawie, mogą stanowić takie rzeczy jak: paragony przejazdowe za autostrady, rachunki lub faktury na stacjach paliw itp.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Natomiast jeśli granicę Chorwacji chcą przekroczyć osoby, przybywające spoza zielonej listy ECDC, będą musiały przedstawić negatywny test antygenowy, nie starszy niż 48 h, lub PCR, wykonany nie później niż 72 godz. przed wyjazdem. Można także okazać świadectwo szczepień przeciw koronawirusowi.

Czym jest zielona mapa ECDC?

Warto dodać, że sprawa nie dotyczy dzieci do lat 12, które przybywają z rodzicami spełniającymi warunki wjazdu na teren Chorwacji. Zielona mapa ECDC stanowi swojego rodzaju ułatwienie do poruszania się po terenie Europy w czasach pandemii koronawirusa.

Zielonym kolorem oznaczone są kraje i regiony, w których 2-tygodniowy wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców jest mniejszy niż 50. Odsetek pozytywnych testów na COVID-19 musi być mniejszy niż 4 proc. natomiast wskaźnik nowych chorób musi znajdować się poniżej 75.

Jeśli któreś z polskich województw zostanie oznaczone innym kolorem niż zielony wjazd do Chorwacji bez testów i kwarantanny będzie możliwy jedynie za okazaniem dowodu zameldowania w województwie objętym kolorem zielonym. Dokument musi być przedstawiony w języku angielskim. Tutaj znajdziecie obowiązujące na wakacje obostrzenia.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum

Źródło: wydarzenia.interia.pl

Tagi: wakacje