Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Tragiczny początek roku. TVP przekazało wiadomość o śmierci wspaniałego muzyka
Karol Osiński
Karol Osiński 02.01.2021 14:33

Tragiczny początek roku. TVP przekazało wiadomość o śmierci wspaniałego muzyka

Bydgoszcz
lelum.pl

Telewizja Polska przekazała fatalną wiadomość na samym początku roku. W wieku 90 lat na zawsze odszedł jeden z najwybitniejszych francuskich muzyków i kompozytorów Claude Bolling. Jako pianista jazzowy i aranżer zrobił ogromną karierę, a zapamiętany będzie, jako prawdziwy wirtuoz w swojej dziedzinie. Przyczyna śmierci muzyka nie została podana do informacji publicznej.

Wiadomość o śmierci wybitnego artysty została przekazana przez jego przedstawicieli. Chociaż nie wiadomo, co było powodem zgonu 90-latka, to podano, że zmarł w swoim domu, w miejscowości Garches, we Francji. Francuska muzyka straciła jednego z najlepszych muzyków jazzowych w historii.

TVP przekazała wiadomość o śmierci Claude Bollinga

Nie taką wiadomość na początku roku chcieli otrzymać wszyscy wielbiciele muzyki jazzowej na świecie. Od początku swojej kariery muzycznej Claude Bolling zaliczany był do ścisłego grona najbardziej utalentowanych francuskich pianistów i kompozytorów.

Dowodem na jego wybitny talent może być fakt, że przez ponad dekadę widniał na liście tygodnika Billboard w kategorii muzyki klasycznej, wraz z wydanym w 1975 roku albumem pt. Suita na flet i jazzowy fortepian. Największą sławę zyskał za sprawą swoich utworów stanowiących mieszaninę jazzu z muzyką klasyczną.

Z muzyką związany był do końca swoich dni, natomiast przygodę z nią rozpoczął jeszcze przed ukończeniem 20 roku życia, co daje ponad 70 lat profesjonalnego zajmowania się muzyką. Jego wielkim idolem, a zarazem ogromną inspiracją był legendarny pianista jazzowy Duke Ellington.

Dodatkowo w trakcie swojej wieloletniej kariery miał przyjemność występować z wieloma bardzo popularnymi postaciami związanymi z muzyką klasyczną. Byli to np. jazzowy wibrafonista Lionel Hampto, czy legendarny już klasyczny skrzypek Yo-Yo Ma.

Co więcej, artysta miał przyjemność aranżować muzykę dla takich osób jak Brigitte Bardot, która dziś ma 86 lat i wygląda nie do poznania lub Juliette Greco. Jakby tego było mało, Claude Bolling miał napisał muzykę dla kilkuset francuskich i amerykańskich filmów kinowych. Trzykrotnie nominowany był do nagrody Grammy, a sam parę razy miał przyjemność występować w filmach.

Kim był Claude Bolling?

Claude Bolling był jednym z najwybitniejszych francuskich muzyków klasycznych. Urodził się 10 kwietnia 1930 roku, a swój talent muzyczny ukształtował podczas studiów w konwersatorium w Nicei.

W swojej karierze Claude Bolling napisał także kilka książek o sztuce i technice muzyki jazzowej, w których dokładnie określił preferowany przez siebie styl jazzowy, który wahał się miedzy bepopem, a jazzem awangardowym.

Wiadomość o jego śmierci to wielka tragedia. Francuscy muzycy nigdy nie zapomną jego wielkich dzieł i bez wątpienia posłuży za przykład na długie lata, dla niejednego wielbiciela muzyki klasycznej i jazzowej. Przypomnijmy, że w Nowy Rok zmarł równie wybitny polski artysta Zygmunt Moryto.

Zobacz zdjęcie:

wiadomość

Zmarł Claude Bolling. Artysta miał 90 lat.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: tvp.info