Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Sprzed chwili: Rząd właśnie przekazał dobrą wiadomość dla Polaków. To już pewne
Karol Osiński
Karol Osiński 25.12.2020 16:19

Sprzed chwili: Rząd właśnie przekazał dobrą wiadomość dla Polaków. To już pewne

BENEDYKT XVI
fot. Lelum

Wiadomość, która trafiła do mediów, jest bardzo dobra dla Polaków. W Brukseli niedawno zakończyło się posiedzenie ambasadorów Unii Europejskiej w sprawie umowy z Londynem po brexicie. Polski minister do spraw europejskich Konrad Szymański powiedział, że zostało wynegocjowane porozumienie o wzajemnych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Jego zdaniem to dobra informacja dla polskich przedsiębiorców i obywateli.

W świetle zawartego porozumienia od nowego roku między Unią Europejską a Wielką Brytanią nie będzie w handlu m.in. ceł, ani żadnych innych zakłóceń, które mogłyby spowodować nieporozumienia z obu stron. Jest to o tyle dobra wiadomość dla Polski, ponieważ od początku zabiegaliśmy o wytrwałe i odpowiedzialne działania Unii w tej kwestii.

Unia Europejska i Wielka Brytania wynegocjowały porozumienie po brexicie

W piątek 25 grudnia w Brukseli odbyło się posiedzenie ambasadorów krajów Unii Europejskiej w sprawie zawarcia umowy z Wielką Brytanią po wystąpieniu z szeregów UE, czyli tzw. brexicie. Jeden z głównych negocjatorów unijnych Michael Barnier postanowił ogłosić, jak wygląda wynik negocjacji.

Następnie ambasador Polski Andrzej Sadoś podziękował mu za wyjątkowo ciężką pracę nad porozumieniem, jednak zapowiedział, że Polska musi jeszcze zapoznać się dokładnie ze wszystkimi jego szczegółami.

Podziękowałem Barnierowi i jego zespołowi w imieniu polskiego rządu za doprowadzenie do finału tego procesu, za 4,5 roku negocjacji, w trakcie których reprezentował nasze interesy. Zapowiedziałem, że Polska w kolejnym kroku musi zapoznać się ze szczegółami wynegocjowanego porozumienia – powiedział Andrzej Sadoś na konferencji.

To naprawdę dobra wiadomość dla Polaków. Ambasador Polski uznał, że wszystkie ważne dla nas zapisy w sprawie wszelkich umów handlowych znalazły swoje odzwierciedlenie w podpisanym porozumieniu. Ułatwi to zdecydowanie współpracę z brytyjskimi partnerami Polaków.

Minister do spraw europejskich o zawartym porozumieniu

Minister do spraw europejskich Konrad Szymański potwierdził, że jest to dobra informacja dla Polaków. Dodał, że Polska od początku zabiegała o taki przebieg spraw i walkę o zawarcie porozumienia z Wielką Brytanią przez Unię Europejską.

Uzgodnienie umowy między UE a Wielką Brytanią jest dobrą wiadomością dla polskich przedsiębiorców i obywateli. Ograniczy negatywne skutki brexitu – powiedział z kolei minister ds. europejskich Konrad Szymański, tłumacząc czego dokładnie będzie to dotyczyć.

Dotyczy zarówno producentów towarów przemysłowych jak i rolno-spożywczych. W umowie przewidziano specjalne ułatwienia na przykład dla sektora motoryzacyjnego, farmaceutyków, czy produktów rolnictwa ekologicznego – tłumaczy Konrad Szymański.

Jak już jesteśmy przy sprawach związanych z Wielką Brytanią, to przypomnijmy, że dziś w nocy z lotniska na Okęciu w Warszawie wyleciał samolot z polskimi medykami, którzy pomogą polskim kierowcom, którzy utknęli Dover. O przebiegu akcji dowiecie się więcej >tutaj<.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: wiadomosci.onet.pl