Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Większość z nas myśli, że w wigilię obowiązuje zakaz. Nic bardziej mylnego, Kościół zdecydował dawno temu
Karol Osiński
Karol Osiński 07.12.2020 08:49

Większość z nas myśli, że w wigilię obowiązuje zakaz. Nic bardziej mylnego, Kościół zdecydował dawno temu

Wigilia
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wigilia 2020 za pasem, a wielu z nas przygotowuje się do przygotowywania tradycyjnych świątecznych potraw. Ludzie do dziś żyją w przeświadczeniu, że w prawie katolickim obowiązuje przepis o zachowywaniu postu w dniu 24 grudnia i niemożności spożywania mięsa. Nic bardziej mylnego. Kościół załagodził przepisy w zakresie postu już wiele lal temu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy w świetle prawa kościelnego można spożywać mięso w wigilię
  • W które dni wypada post
  • Dlaczego Polacy wstrzymują się od spożywania potraw mięsnych w wigilię

Dla wielu z nas wigilia to czas wyjątkowy, w którym spotyka się cała rodzina, by wspólnie odbyć tradycyjną świąteczną wieczerzę, złożoną z tradycyjnych potraw. Ludzie powstrzymują się od jedzenia potraw mięsnych 24 grudnia, jednak według prawa kościelnego nic nie stoi ku temu na przeszkodzie.

Wigilia 2020: Czy w wigilię można spożywać potrawy mięsne?

W wigilię można spożywać potrawy mięsne. Tak głosi prawo kościelne, które ponad trzy dekady temu uległo zdecydowanemu załagodzeniu. Mowa tu o złagodzeniu przepisów w zakresie postu z 1983 roku, wraz z wprowadzeniem nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem zmian w wyżej przytoczonym Kodeksie, spożywanie potraw z mięsa podczas wigilii było traktowane, jako złamanie praw postnych. Dziś jest już inaczej. Zmiany dotyczące odejścia od obowiązkowego postu potwierdził II Synod Plenarny w Polsce.

Teoretycznie w prawie kościelnym nie istnieje zapis, który głosi, że osoby wyznania rzymskokatolickiego mają kategoryczny zakaz spożywania mięsa w trakcie wieczerzy wigilijnej. O tym decydują głównie tradycje rodzinne przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Właśnie one są głównym powodem, dla którego na Polskich stołach w wigilię można spotkać głównie potrawy złożone z innych produktów niż mięso. Zatem ludzie zastanawiający się, czy popełnili grzech, podjadając mięso w wigilię, mogą spać spokojnie, ponieważ prawo katolickie tego nie zabrania.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Czy w wigilię jest post?

W wigilię nie ma postu. Kościół wypowiedział się jednoznacznie w tej sprawie w 2003 roku, twierdząc, że zachowywanie zasad postu, a przy tym powstrzymanie się od spożywania mięsa obowiązuje w dni wyznaczone przez Kościół.

Dodatkowo przypomniano o obowiązku powstrzymania się od hucznych zabaw w trakcie Adwentu i Wielkiego Postu. Czwarte przykazanie w liście pasterskim Episkopatu Polski brzmi:

Zachować nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach – czytamy w liście.

Przypomnijmy, że ścisły post obowiązuje jedynie w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Wówczas osoby wyznania rzymskokatolickiego powinny ograniczyć się do jednego sytego posiłku w ciągu doby.

Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczna wigilia będzie inna niż zwykle. Spotkania będą ograniczone, jednak przepis nie obejmuje osób, które spotkały się spontanicznie w prywatnym mieszkaniu, co zauważył Doktor Mikołaj Małecki z katedry prawa karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mimo wszystko zalecamy stosowanie się do obowiązujących przepisów.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: polki.pl, lutownica.dominikanie.pl