Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Czy w Wigilię można jeść mięso? Polki i Polacy byli w wielkim błędzie, odpowiedź zaskoczy wszystkich
Karol Osiński
Karol Osiński 08.12.2020 21:39

Czy w Wigilię można jeść mięso? Polki i Polacy byli w wielkim błędzie, odpowiedź zaskoczy wszystkich

komuniści
fot. pixabay.com/Mariolh

Wigilia to niewątpliwie jedna z najbardziej wyczekiwanych wieczerzy w całym roku. Sama myśl o świątecznych potrawach sprawia, że niejednemu katolikowi cieknie ślina z ust. A czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy mięso jest całkowicie zabronione w wigilię? Okazuje się, że nie. To katolicka wstrzemięźliwość ustanowiła, że brak mięsnych potraw na stole wigilijnym stał się tradycją.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy w wigilię można jeść potrawy mięsne
  • Dlaczego Polacy rezygnują z mięsa w wigilię
  • Jakie potrawy najczęściej można spotkać na wigilijnym stole w Polsce

Wigilia tuż za pasem, a ludzie zaczynają powoli przygotowania do jednej z najważniejszych wieczerzy w roku. Dla Polaków brak spożywania mięsa w wigilię, jest tradycją, jednak okazuje się, że nie jest to zabronione. Prawo katolickie wskazuje na niespożywanie potraw mięsnych jedynie w nadmiernych ilościach.

Zobacz także: Szokujące fakty. Znany sędzia chciał popełnić samobójstwo

Czy w wigilię można spożywać mięso?

W wigilię można spożywać mięso. Jednak to, czy zdecydujemy się na taki ruch, jest jedynie kwestią naszej woli. Prawo katolickie nie zabrania spożywania potraw mięsnych 24 grudnia, o czym więcej przeczytacie >tutaj<. Polska tradycja zakłada jednak, że na wigilijnym stole nie serwuje się dań złożonych z mięsa.

Na portalu niedziela.pl pojawiła się wypowiedź ks. Krzysztofa Kosek-Przecieża, który zauważa, że post w wigilię, jest jedynie Polską tradycją, która nie leży w prawie kościoła katolickiego. Dodał także, co wskazuje na wstrzemięźliwość od potraw mięsnych w wigilię.

Zobacz także: 5 faktów o Wandzie Chotomskiej, od których zakręci wam się w głowie

Post w Wigilię należy jedynie do tradycji polskiej. Nigdy nie był nakazany w całym Kościele. I nadal zaproszeni jesteśmy, aby tej tradycji przestrzegać. Na marginesie dodam, że statuty zakończonego niedawno IV Synodu naszej archidiecezji stwierdzają, że w Wigilię Bożego Narodzenia należy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych – powiedział ks. Krzysztof Kosek-Przecież.

Wnioskując z wyżej przytoczonej wypowiedzi śmiało można stwierdzić, że zasięgnięcie po kiełbasę, gołąbki, czy inne potrawy mięsne nie jest grzechem, jednak wszystko zależy od naszego sumienia i chęci utrzymywania Polskiej tradycji. Wigilia w tym roku będzie inna niż wszystkie ze względu na pandemię koronawirusa, jednak jeden ze specjalistów znalazł lukę w przepisach dotyczących tego wyjątkowego dnia.

Wigilia 2020. Przykłady potraw wigilijnych

Wigilia według większości ludzi, jest traktowana jednakowo, jednak w zależności od regionu, tradycji rodzinnych, czy innych czynników potrawy wigilijne są różne. Niemniej istnieją takie, które znajdziemy praktycznie na każdym stole wigilijnym.

Do jednej z nich można zaliczyć bez cienia wątpliwości barszcz czerwony z uszkami lub kołdunami. Aromat barszczu kojarzy się z wigilią i rodziną zebraną przy jednym stole. Co ciekawe, w wielu domach istnieje tradycja wkładania w jedno z uszek pieniążka, a osoba, która wylosuje uszko z pieniążkiem, według przesądu będzie miała szczęście finansowe w przyszłym roku. Próbowaliście?

Nie można tutaj nie wspomnieć o karpiu i kapuście z grochem. Wigilia bez ryby i kapusty z grochem to dla wielu ludzi całkowicie inne święto, jednak zważywszy na odmienność regionalną, nie w każdym domu istnieje tradycja spożywania drugiej z wymienionych potraw w trakcie wieczerzy wigilijnej.

Co więcej, sałatka jarzynowa, nazywana przez wielu, jak „królowa Świąt”. Czy wyobrażacie sobie brak skosztowania choćby widelca tej wyjątkowej sałatki w trakcie świąt? Oczywiście nie każdy jest do tego zobowiązany, jednak tradycja zdecydowanie przemawia za jej obecnością na wigilijnym stole.

Oczywiście, potraw jest jeszcze o wiele więcej, jak choćby pierogi z kapustą i grzybami, czy paszteciki. A które z nich znajdują się u was w domach w wigilię?

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: smakosze.pl