Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Wyłudzanie danych osobowych. Jak się przed tym chronić? Sprawdź!
Barbara Ruppel
Barbara Ruppel 14.08.2018 15:04

Wyłudzanie danych osobowych. Jak się przed tym chronić? Sprawdź!

wyłudzanie danych osobowych
Fot.pixabay.com

Wyłudzanie danych osobowych to problem, o którym ostatnio jest bardzo głośno. To może przydarzyć się każdemu z nas. Jak się przed tym chronić?

W dobie globalnej cyfryzacji, smartfonów i płatności online coraz częściej dochodzi do wycieków danych osobowych oraz wykorzystywania ich przez oszustów do uzyskania naszym kosztem łatwego zarobku.

Co złodziej może zrobić z naszymi danymi osobowymi?

Oszust, który w nielegalny sposób uzyskał nasze dane osobowe, może wykorzystać je między innymi do:

  1. Wyrobienia fałszywego dowodu osobistego z naszymi danymi, który będzie wykorzystany do dalszego łamania prawa.
  2. Założenia konta bankowego i zaciągnięcia kredytu lub pożyczki. Szacuje się, że blisko 10% wniosków o kredyt oraz pożyczkę w 2017 roku było próbą wyłudzenia.
  3. Zawarcia umowy abonamentowej — np. na telefon lub telewizję.
  4. Wypożyczenie samochodu i późniejszą jego kradzież.

Wyłudzanie danych osobowych, jak się przed tych chronić?

Wyłudzanie danych osobowych jest poważnym przestępstwem. Niestety, nasze dane nigdzie nie są do końca bezpieczne. Oczywiście, nie powinniśmy nikomu ich podawać, jeśli nie jest to konieczne. Nie tak dawno było w Polsce głośno o pewnej urzędniczce z Urzędu Skarbowego w Łęczycy, która używając danych osobowych podatników, zaciągała kredyty na ich nazwiska. Innym przykładem jest popularny Uber. Pod koniec 2016 pewien haker włamał się do bazy danych firmy i uzyskał dostęp do danych osobowych ponad 50 milionów klientów firmy. Przerażające!

Nie życzymy sobie takich nieprzyjemności ani nikomu z naszych czytelników. Polecamy Waszej uwadze ciekawą usługę internetową chronPESEL.pl. Portal ten powiadomi was o tym, jeśli ktoś w przyszłości będzie próbował użyć waszego PESELu. Otrzymacie powiadomienie w formie maila. Myślimy, że jest to niezwykle pomocne narzędzie.

Wyłudzanie danych osobowych już nie będzie takie łatwe. A co wy myślicie o kradzieży danych osobowych? Spotkaliście się z takim problemem?

ZOBACZ TEŻ:

  1. Brat Meghan Markle udzielił wywiadu. „Jest samolubna i okrutna”
  2. Anna Mucha BEZ BIUSTONOSZA kusi na wakacjach
  3. Justyna Steczkowska chciałaby o tym zapomnieć! Chodzi o sesję z 2002 roku na cmentarzu

źródło: kobieco.pl, finanse.wp.pl