Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Wyrok TK. Jeszcze dzisiaj ma być publikacja, jest reakcja Strajku Kobiet
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 27.01.2021 19:15

Wyrok TK. Jeszcze dzisiaj ma być publikacja, jest reakcja Strajku Kobiet

Agnieszka Włodarczyk
fot. Lelum.pl

Uzasadnienie wyroku TK z października 2020 roku ws. przepisów o dopuszczalności aborcji zostało opublikowane. Jeszcze dzisiaj (27 stycznia) zapis ma pojawić się w Dzienniku Ustaw. Jest też reakcja Strajku Kobiet na powyższe doniesienia. Wygląda na to, że szykują się kolejne protesty.

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją. Właśnie opublikowano wyrok TK.

Wyrok TK opublikowany. Jest odpowiedź Strajku Kobiet

Na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego opublikowano wyrok ws. aborcji eugenicznej wraz z uzasadnieniem. Publikacja nadal nie znalazła się w Dzienniku Ustaw, jednak niedługo ma się to zmienić.

Trybunał Konstytucyjny przedstawił pisemne uzasadnienie do wyroku dotyczącego ochrony życia. Zgodnie z wymogami konstytucyjnymi wyrok zostanie opublikowany dzisiaj w Dzienniku Ustaw – napisano na Twitterze Centrum Informacyjnego Rządu.

O decyzji dowiedział się również Strajk Kobiet i natychmiast podjął kroki. Organizatorki za pośrednictwem mediów społecznościowych zapowiedziały kolejne protesty. Wszystko zacznie się 27 stycznia o 18.30 pod budynkiem TK.

Wszystkie/wszyscy o 18.30 pod Trybunałem na Szucha. Wydrukowali uzasadnienie, chcą drukować „wyrok”. Zróbmy im piekło, które zapamiętają do końca życia – napisano na Twitterze.

Wyrok TK wkrótce zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw

Kiedy 22 października Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, w całym kraju rozpoczęły się protesty. Manifestujący blokowali m.in. ulice, ronda czy skrzyżowania. Skala zjawiska była ogromna, a o sytuacji kobiet w Polsce mówiło wtedy sporo zagranicznych europejskich mediów.

Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał sprawę w pełnym składzie. Przewodniczącą składu orzekającego była wtedy prezes TK Julia Przyłębska. Zdania odrębne do wyroku zgłosili dwaj sędziowie TK: Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski.

Trybunał Konstytucyjny ponownie stwierdził, że człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia. Stwierdził także, że każde życie ludzkie ma taką samą wartość; nie ma lepszych i gorszych istot ludzkich, każdy człowiek ma jednakowe prawo do życia – czytamy w uzasadnieniu.

Dodano, że taką samą wartość ma życie zarówno człowieka przed narodzeniem, jak i życie człowieka młodego czy starszego.

Przesłanka eugeniczna zabijania dzieci nienarodzonych jest z tym fundamentem [fundamentem cywilizacji ludzkiej – przyp. red.] sprzeczna. Niezgodny z Konstytucją jest art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny – uzasadniono.

Z dokumentu wynika, że ciążę nadal można przerwać m.in. wtedy, gdy wystąpi „duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu wiąże się z zagrożeniem dla życia i zdrowia matki”.

Ciążę można przerwać również wtedy, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego, np. gwałtu.

Dzisiaj po godzinie 18 na ulicach Warszawy znowu dojdzie do manifestacji.

Zobacz zdjęcia:

wyrok tk

Wyrok TK ws. zakazu aborcji eugenicznej wkrótce zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw.

wyrok tk

Strajk Kobiet zapowiedział na 27 stycznia kolejne protesty ws. opublikowania wyroku TK z października.