Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Planowałaś wypad w góry? Strażacy ostrzegają, zanim to zrobisz, dobrze się przygotuj
Karol Osiński
Karol Osiński 15.02.2021 09:04

Planowałaś wypad w góry? Strażacy ostrzegają, zanim to zrobisz, dobrze się przygotuj

Zdjęcie
fot. facebook.com/GBiGOPR

W górach coraz częściej dochodzi do interwencji służb ratunkowych. Ratownicy Grupy Bieszczadzkiej Górskiej Ochotniczej Pomocy Ratunkowej w przeciągu tylko kilku ostatnich dni udzielali pomocy osobom, które w trakcie pobytu odmroziły sobie dłonie oraz stopy. W związku z tym udostępniono zdjęcie kończyn mężczyzny, które ma być przestrogą dla osób wybierających się w górskie wycieczki.

Zima w dalszym ciągu nas nie oszczędza, a sezon w górach trwa w najlepsze. Niestety, także z tego powodu GOPR ma ręce pełne pracy, co najlepiej obrazuje opublikowane na Facebooku zdjęcie.

GOPR opublikowała drastyczne zdjęcie

W mediach co chwilę pojawiają się informacje o wypadkach, bądź interwencjach podczas pobytu wczasowiczów w górach. Tegoroczna zima jest wyjątkowa, a śnieg zaczął zaskakiwać Polaków już w październiku. Niestety, także z tego powodu górskie służby ratownicze zmuszone są do ciężkiej pracy i bezustannego patrolowania ścieżek, szlaków, bądź stoków, które od kilku dni są już otwarte.

Bieszczadzka Grupa GOPR podała w niedzielę informację o poszukiwaniach zaginionego mężczyzny, który zadzwonił do swoich znajomych, informując ich, że szedł Szerokim Wierchem na Tarnicę, jednak nie wiedział, gdzie się obecnie znajduje, i w którą stronę iść.

W związku z tym ratownicy bez chwili zastanowienia podjęli natychmiastową akcję poszukiwawczą, która na całe szczęście zakończyła się sukcesem. Ustalono numer tyczki, przy której znajduje się mężczyzna i wysłano ratownika na skuterze śnieżnym, jednak na miejscu okazało się, że stan zagubionego nie był najlepszy.

Okazało się, że jest już w stanie hipotermii, nie może ruszać palcami u rąk, nie czuje nóg i nie ma mowy o dalszym kontynuowaniu marszu. Niedługo po tym dotarli kolejni ratownicy z niezbędnym sprzętem – poinformowała grupa GOPR Bieszczady na swoim Facebooku.

Ratownicy ostrzegają ludzi wybierających się w góry

Mężczyzna został odpowiednio wcześnie odebrany ze szlaku przez ratownika, jednak okazało się, że nie był kompletnie przygotowany do wycieczki górskiej. Nie miał na sobie odpowiedniego ubioru. Co więcej, znajdował się pod wpływem alkoholu.

Niestety w tym przypadku ta osoba była kompletnie nieprzygotowana na taką wycieczkę w tych warunkach – buty budowlane, dres, brak zapasowego ubioru w plecaku, cienkie rękawice, a do tego był pity alkohol. W górach panują bardzo trudne warunki – obfite opady śniegu, bardzo niska odczuwalna temperatura, silny wiatr i ograniczona widoczność – informują ratownicy GOPR.

Nie tylko w Polsce zdarzają się takie przypadki, jednak wiele z nich niestety kończy się tragicznie. Żeby uświadomić Polaków o powadze sytuacji, pracownicy GOPR opublikowali na Facebooku zdjęcie odmrożonych dłoni innego turysty, ostrzegając przed nieodpowiednim przygotowaniem na wycieczkę górską.

Nie zawsze wszystko jest tak oczywiste, jak nam się wydaje. Wypadki zdarzają się najlepszym, czasami jest to po prostu splot pewnych wydarzeń i przeciągnięcie tej cienkiej granicy np. o odwrocie. Nie zawsze słabego przygotowania… – apelują ratownicy.

Zalecamy rozwagę i szczególną ostrożność.

Zobacz zdjęcie:

Ratownicy GOPR opublikowali na Facebooku zdjęcie odmrożonych dłoni mężczyzny, by ostrzec Polaków przed nieodpowiednim przygotowaniem do górskiej podróży.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl