Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Odpowiedzialność karna i surowe kary za hejt w sieci. Jesteście za?
Karol Osiński
Karol Osiński 08.10.2020 20:51

Odpowiedzialność karna i surowe kary za hejt w sieci. Jesteście za?

kary
unsplash.com Victoria Heath

Kary za brak szacunku i kultury w sieci to przedmiot rozważań wielu ludzi. Słowa, jakimi posługujemy się w internecie, trafiają do masowego odbiorcy, jednak coraz więcej ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy. Waszym zdaniem hejtowanie internetowe powinno być karalne? Jeśli tak to w jaki sposób?

Internet jest miejscem, w którym codziennie miliony ludzi z całego świata wyraża swoje zdanie, komentuje różne sytuacje, niekoniecznie pochlebnie. Często są to opinie pełne nienawiści, skierowane do konkretnych osób. Hejt dotyka szczególnie tych, którzy starają się wyróżnić z tłumu i zrobić coś nowego. Co prawda do hejtowania nie posuwają się wszyscy, jednak tego typu zachowań jest coraz więcje. Uważacie, że w powinno być to wysoko karane?

Hejt w internecie. Przestępstwo czy opinia?

Przeglądając różne fora internetowe, publikowane zdjęcia w mediach społecznościowych, czy np. na blogach coraz częściej możemy natknąć się na przypadki tzw. hejtu, czyli inaczej mowy nienawiści. Do takich czynów dopuszcza się wielu ludzi, którzy niezależnie od anonimowości często przekraczają wszelkie granice wolności słowa w sieci.

Co istotne, warto pamiętać, że polskie prawo karne nawiązuje do wyciągnięcia odpowiedzialności za publiczne nawoływania do nienawiści na tle różnic rasowych, narodowościowych, czy etnicznych, ale też propagowania ustroju totalitarnego. Karane jest również pomawianie i znieważanie innych osób. Zastanówmy się zatem, czy hejtowanie, które jest tak popularne w dzisiejszych czasach zalicza się do opinii lub czynu przestępczego? Warto zauważyć, że przez hejt dochodziło już do wielu tragedii. Jak uważacie?

Kim jest hejter?

Hejter jest osobą, która świadomie dopuszcza się czynów prowokacyjnych w internecie. Często z ust hejterów padają słowa agresywne, wulgarne i obraźliwe względem innych osób. Takie osoby zazwyczaj posługują się zdaniami nie mając uzasadnionej argumentacji, a ich celem jest tylko i wyłącznie negatywna opinia dotycząca komentowanego zjawiska lub osoby.

W Polsce takie zachowania mogą być traktowane jako próba stalkingu, czyli nękania psychicznego lub dopuszczanie się aktu cyberprzemocy. Hejterzy często są myleni z trollami, czyli osobami, które celowo wpływają na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub znieważenia poprzez wysyłanie negatywnych przekazów.

Uważacie, że hejterzy powinni być karani?

Powiązane
Edyta Górniak
Czy znasz wszystkie piosenki, które reprezentowały Polskę na Eurowizji?