Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Pilny komunikat pogodowy. Ostrzeżenia I, II i III stopnia
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 25.01.2021 08:43

Pilny komunikat pogodowy. Ostrzeżenia I, II i III stopnia

Agnieszka Włodarczyk
fot. Lelum.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydało ostrzeżenie przed ogromnymi opadami śniegu. W poniedziałek ma spaść nawet 35 cm śniegu na Podkarpaciu, a w Małopolsce, na Lubelszczyźnie, na wschodzie Mazowsza i Podlasia spadnie od 20 do 30 cm. Zmiana pogody może być spowodowana uderzeniem niżu Lars, który najprawdopodobniej wywoła największe na wschodzie śnieżyce od lat.

Kiedy Lars uderzy w Polskę? Synoptycy nie wiedzą dokładnie, ale przewidują, że może to się stać nawet w poniedziałek. Niż przyniesie opady śniegu, dlatego wydano ostrzeżenie. Można spodziewać się największych śnieżyc od lat.

Ostrzeżenie o opadach śniegu

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą wciąż dominują niże. Jedynie wschód i zachód kontynentu są pod wpływem wyżów.

W poniedziałek 25 stycznia Polacy mogą spodziewać się całkowitych zachmurzeń nieba oraz dużych opadów na wschodzie deszczu i śniegu, a na pozostałym obszarze na ogół tylko śniegu. Tylko na wybrzeżu miejscami deszcz ze śniegiem.

Na wschodzie kraju opady będę umiarkowane, okresami mogą przybierać na sile. Prognozowana wysokość opadów w tym rejonie i na południu wynosi od 15 do 20 mm. Temperatura maksymalna będzie się wahać między -1 a 3 stopnie Celsjusza.

Jedynie w regionach podgórskich Karpat spadnie do około -3 kresek poniżej zera. Wiatr powieje słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie przybierze na sile, a na wschodzie miejscami może być porywisty, z kierunków zachodnich i północnych.

W Karpatach porywy wiatru sięgną do 70 km/h. Miejscami można spodziewać się również zawiei i zamieci śnieżnych, warto więc na bieżąco śledzić komunikaty pogodowe.

Na Podkarpaciu spadnie nawet 35 cm śniegu

W niedzielę IMGW wydało komunikat, w którym informowało o wydaniu ostrzeżeń I, II i III stopnia o intensywnych opadach śniegu.

We wschodniej i południowo-wschodniej Polsce sypnie śniegiem. Miejscami spadnie od 15 cm do 30 cm, a lokalnie na południu Podkarpacia nawet 35 cm białego puchu — można przeczytać w komunikacie Instytutu.

Za to w Małopolsce, na Lubelszczyźnie i na wschodzie Mazowsza i Podlasia prognozuje się, że spadnie od 20 do 30 cm śniegu w ciągu 24 godzin. Przed niżem ostrzegali również Polscy Łowcy Burz. Wygląda na to, że jeszcze przez chwilę nie schowamy ciepłych kurtek do szafy.

Na pozostałym obszarze kraju opady śniegu nie będą już aż tak intensywne, ale ma im towarzyszyć silny, porywisty wiatr, który miejscami może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Szczególnie trzeba uważać na Lubelszczyźnie, Podlasiu i wschodzie Mazowsza, a także w górach.

Niektórzy nadal wspominają siarczyste mrozy, które kiedyś w Polsce były normą. Niektórzy wciąż pamiętają o zimie stulecia.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: IMGW