Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Pożar w lokalu wyborczym. Co robić, gdy dojdzie do wypadku? Procedury są jasno określone
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 14.10.2023 17:34

Pożar w lokalu wyborczym. Co robić, gdy dojdzie do wypadku? Procedury są jasno określone

wybory, straż pożarna
Co zrobić, gdy w lokalu wyborczym wybuchnie pożar? Fot. Canva, Marek BAZAK/East News

Już w niedzielę miliony Polaków wybiorą się do urn wyborczych, by oddać głosy na swoich faworytów w wyborach do Sejmu i Senatu. W tym czasie warto jednak pomyśleć o swoim bezpieczeństwie i zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa, które obowiązują w danym lokalu wyborczym. Co zrobić, gdy dojdzie do niespodziewanej losowej sytuacji, takiej jak pożar czy powódź? Procedury na takie ewentualności są już ustalone. 

Jak bezpiecznie zagłosować w lokalu wyborczym

Nadchodzące wybory parlamentarne 2023 będą różnić się od pozostałych. W niedzielę 15 października Polacy nie tylko staną przed wyborem kandydatów do Sejmu i Senatu, ale również przed 4 pytaniami referendalnymi. Swój głos będą mogli oddać wszyscy obywatele po ukończeniu 18 roku życia, którzy nie zostali pozbawieni praw publicznych, praw wyborczych, ani nie zostali ubezwłasnowolnieni. Lokale wyborcze będą w ten dzień otwarte od godz. 7 do 21.

Wybory to wydarzenie, na które z niecierpliwością wyczekują miliony, jednak nie każdy wie, jak należy zachować się w tym czasie, gdy dojdzie do wypadku podyktowanymi przyczynami losowymi, takiego jak pożar czy powódź. Warto zapoznać się z procedurami, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. 

Dwóch strażaków pilnie trafiło do szpitala. Był pożar, nie wiedzieli co ich czeka, gdy wchodzili do wnętrza budynku

Niebezpieczne sytuacje w lokalach wyborczych

Komisja wyborcza nie jest w stanie przewidzieć wszystkich wydarzeń losowych, które mogą wydarzyć się na terenie lokalu wyborczego, jednak na wypadek niektórych ewentualności można się ubezpieczyć. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat kilkukrotnie dochodziło do pożarów w miejscach, gdzie Polacy oddawali swój głos. 

W 2019 roku taka sytuacja wydarzyła się w szkole w Królikowie. Wówczas w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej doszło do zapłonu lampy, która znajdowała się na sali gimnastycznej. Płomienie na szczęście bardzo szybko udało się ugasić strażakom, a komisja wyborcza po przeniesieniu się do innej sali wznowiła głosowanie. Do podobnej sytuacji doszło w 2020 roku w lokalu wyborczym w Grudziądzu. Tam komisja również wznosiła wybory, gdy pożar został już opanowany. Natomiast w 2015 roku z powodu zapłonu kominka w lokalu w Biskupinie. Tamtejsze głosowanie zostało przeniesione do pobliskiej szkoły.

Sytuacja zagrażająca życiu w lokalu wyborczym - co zrobić?

Jeśli w lokalu wyborczym dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, wszystkie obecne w nim osoby mają obowiązek zastosowania się do standardowych zasad bezpieczeństwa, tzw. zachowanie spokoju, zawiadomienie pomocy i ewakuacja. Podczas pożaru czy powodzi głosowanie zostaje wstrzymane do czasu opanowania zagrożenia lub przeniesienia komisji wyborczej do innego lokalu. 

Szczegóły ochrony lokali wyborczych w sytuacji "nadzwyczajnych wydarzeń" reguluje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych. Zapisano w nim, że prezydent miasta (wójt, burmistrz) ma obowiązek najpóźniej 14 dni przed wyborami wyznaczyć swoich przedstawicieli do ochrony lokali wyborczych. Ich liczba jest dostosowana do rozmiarów budynku, jego stanu technicznego i zabezpieczeń. 

Projekt bez nazwy - 2023-10-14T172850.107.png
Co zrobić, gdy w lokalu wyborczym wybuchnie pożar? Fot. Canva

źródło: prawo.pl

Tagi: wybory
Powiązane
Chłopaki nie płaczą
Znasz “Chłopaki nie płaczą” na pamięć? To kto to powiedział? Nawet najwięksi fani będą mieli problemy