Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Prezydent podpisał dokument. Będą zmiany dot. poruszania się hulajnogami
Marta Kulik
Marta Kulik 15.04.2021 21:43

Prezydent podpisał dokument. Będą zmiany dot. poruszania się hulajnogami

Hulajnogi
fot. ThomasWolter/pixabay.com

To już pewne. Niebawem w życie wejdą zmiany dotyczące poruszania się hulajnogami elektrycznymi. Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę, która zacznie obowiązywać już za 30 dni.

Hulajnogi elektryczne to temat, który już od dawna wywołuje wiele emocji. Wielu uważa je za niebezpieczne, w kilku przypadkach doszło do prawdziwych tragedii. Teraz ograniczenia staną się rzeczywistością.

Hulajnogi z ograniczeniami

Do tej pory stan prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego pozostawał nieuregulowany. Stwarzało to realne zagrożenie bezpieczeństwa na drogach i chodnikach – czytaliśmy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu kilka miesięcy temu.

Zgodnie z nowymi przepisami osoby poruszające się hulajnogami mogą korzystać głównie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Co, jeśli w pobliżu nie ma drogi dla rowerów? Portal businessinsider.com.pl informuje, że możemy skorzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, jednak i tam nie będzie mógł przekroczyć 20 km/h.

Osoby niepełnoletnie, które chcą korzystać z hulajnóg elektrycznych, muszą posiadać odpowiednie uprawnienia – kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii: AM, A1, B1 lub T.

Warto podkreślić, że przepisy obejmują też najmłodsze dzieci. Te, które nie skończyły jeszcze dziesięciu lat, mogą jeździć hulajnogami tylko w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.

Artykuły polecane przed redakcję Lelum:

Źródło: businessinsider.com.pl