Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Czy wynagrodzenia ratowników medycznych powinny zostać zwiększone?
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 18.10.2020 20:47

Czy wynagrodzenia ratowników medycznych powinny zostać zwiększone?

Ratownicy medyczni
Fot. Kancelaria Premiera – Spotkanie Beaty Kempy w ratownikami w szpitalu w Staszowie, domena publiczna, wikipedia.org

Ratownicy medyczni bez wątpienia należą do jednych z bardziej odpowiedzialnych zawodów. Odpowiadają bowiem za ludzkie życia. Czy powinni dostać podwyżki?

Ratownicy medyczni zawsze służą pomocą najbardziej potrzebującym i cierpiącym. Zjawiają się na każde nasze wezwanie i ratują ludzkie życia. To właśnie oni jako pierwsi docierają do poszkodowanych. Bez wątpienia to bardzo odpowiedzialny i obciążający zarówno fizycznie, jak i psychicznie zawód. Czy uważacie, że pensje ratowników medycznych powinny zostać zwiększone? Czy za to wszystko, co wykonują na co dzień, należy im się więcej? Jakie jest wasze zdanie w tym temacie?

Ile zarabiają ratownicy medyczni?

Ratownicy medyczni wcale nie zarabiają tak dużo, jak mogłoby się na początku wydawać. Według danych ze stycznia 2020 roku z serwisu wynagrodzenia.pl mediana zarobków ratowników medycznych wyniosła 3610 złotych brutto.

Tylko 25 proc. osób pracujących w tym zawodzie może sobie pozwolić na pensje powyżej 4290 złotych brutto. Natomiast kolejne 25 proc. zarabia poniżej 2900 złotych brutto. Trzeba pamiętać, że nie jest to kwota „na rękę” i po odliczeniu podatku zostaje trochę mniej.

Czym zajmuje się ratownik medyczny?

Ratownik medyczny zajmuje się udzielaniem świadczeń zdrowotnych, zazwyczaj w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Jego kompetencje i uprawnienia są wyższe niż u np. pielęgniarek, które działają tylko na zlecenia lekarza. Natomiast ratownicy medyczni są zazwyczaj zmuszani do podejmowania samodzielnych decyzji. Mogą podejmować działania medyczne oraz podawać silne środki i leki zgodne z aktualną wiedzą medyczną bez zezwolenia lekarskiego, również na terenie wszystkich oddziałów szpitalnych.

Obecnie w Polsce tytuł ratownika medycznego można uzyskać po ukończeniu 3-letnich studiów licencjackich na uczelni o profilu medycznym. Ratownicy zazwyczaj pracują w zespołach wyjazdowych, szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR), izbach przyjęć czy oddziałach intensywnej terapii (takich jak OIT, OIOM).

Uważacie, że za swoją pracę powinni otrzymywać wyższe wynagrodzenie? W końcu są odpowiedzialni za ludzkie życia. Jakie jest wasze zdanie w tym temacie? Koniecznie napiszcie, co o tym myślicie w komentarzu na Facebooku.

Źródła: wikipedia.org, wynagrodzenia.pl