Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Pilne: Sąd podjął decyzję w sprawie 15-letniego Kacpra. Chłopak przyznał się do zabójstwa 13-letniej Patrycji
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 14.01.2021 18:36

Pilne: Sąd podjął decyzję w sprawie 15-letniego Kacpra. Chłopak przyznał się do zabójstwa 13-letniej Patrycji

sąd
fot. Chris Weger https://www.flickr.com/people/9378107@N04

Sąd podjął decyzję w sprawie 15-letniego Kacpra. Chłopak przyznał się do zabójstwa 13-letniej Partycji z Bytomia. Teraz nastolatek zostanie umieszczony w schronisku dla nieletnich. Nie może podlegać odpowiedzialności karnej, ponieważ w chwili popełnienia przestępstwa, nie miał ukończonych 15 lat. Najprawdopodobniej trafi do poprawczaka.

Został zastosowany środek tymczasowy w postaci pobytu w schronisku dla nieletnich na okres trzech miesięcy — powiedział rzecznik Sądu Okręgowego w Gliwicach Tomasz Pawlik, jak cytuje go Polsat News.

Uzasadnione jest przypuszczenie, że zastosowane zostaną środki poprawcze — dodał sędzia.

Sąd zdecydował w sprawie 15-letniego Kacpra

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska dodała, że niezależnie od decyzji sąd, nadal jest prowadzone śledztwo wszczęte w czwartek. Jednak ostatecznie zostanie ono umorzone, ponieważ chłopak ukończył 15 lat dzień po zabiciu Patrycji. Nie można zatem przedstawić mu zarzutów.

Prokurator zdradziła, że Kacper pozostaje od teraz do całkowitej dyspozycji sądu. Jednak śledczy nadal zabezpieczają dowody w sprawie, które później zostaną przekazane sądowi.

Funkcjonariusze chcą również wykluczyć, że w zdarzeniu brały udział osoby trzecie. Jak na razie nic na to nie wskazuje, ale trzeba będzie to jeszcze zweryfikować. Na piątek zaplanowano sekcję zwłok zamordowanej Patrycji.

Od wtorku 13-latka była szukana przez rodzinę, znajomych oraz kilkudziesięciu policjantów w Piekar, Bytomia, Knurowa i komendy wojewódzkiej w Katowicach. Po kilkunastu godzinach od zgłoszenia zaginięcia, ciało odnaleziono w środę, na terenie nieużytków w Piekarach Śląskich.

Ciało dziewczyny miało wiele ran kłutych, zadanych ostrym narzędziem. Kilka godzin wcześniej policja apelowała o pomoc w poszukiwaniach nastolatki, udostępniając jej rysopis i zdjęcia.

Jeśli trafi do poprawczaka, wyjdzie z niego w wieku 21 lat

Policja podała, że Kacper był bliskim znajomym Patrycji. Na początku chłopak przedstawiał śledczym wiarygodną wersję: że we wtorek wieczorem pokłócił się z ofiarą, a ta pobiegła w kierunku ul. Bytomskiej w Piekarach Śląskich i wsiadła do autobusu.

Nastolatek jeździł z szukającymi dziewczyny policjantami i wskazywał nawet potencjalnych świadków. Jednak kiedy funkcjonariusze dotarli do osoby, która widziała ich razem w transporcie miejskim, Kacper zmienił wersję.

Przyznał, że faktycznie wsiadł z Patrycją do autobusu i mówił, że wybrali się na spacer. Twierdził również, że ktoś ich wtedy napadł. Jednak na końcu przyznał się, że to on zamordował 13-latkę i wskazał miejsce, w którym leżało ciało.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami Kodeksu Karnego, za przestępstwo nie odpowiada osoba, która nie ukończyła 17. roku życia. Ale w wyjątkowych sytuacjach, gdy przestępstwo jest ciężkie (np. mord, gwałt, porwanie), do odpowiedzialności karnej może być pociągnięta 15-letnia osoba.

Wobec nieletnich sąd może orzec środki wychowawcze, a najbardziej restrykcyjny z nich to umieszczenie w zakładzie poprawczym (a wcześniej, do zakończenia całej procedury, w schronisku dla nieletnich). Jeżeli 15-latek trafi do poprawczaka, opuści go w wieku 21 lat — jak podało Polsat News.

Niestety, ale to niejedyna smutna informacja dot. śmierci, o której ostatnio informowaliśmy.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Polsat News