Rozrywka.Lelum.pl > Programy > Vlogowanie nowym sposobem na zarabianie pieniędzy
Redakcja Lelum
Redakcja Lelum 02.07.2018 14:54

Vlogowanie nowym sposobem na zarabianie pieniędzy

vlogowanie
instagram.com / rayzrphoto / jeanineamapolalove / eljaguartv

Vlogowanie stało się bardzo popularnym sposobem na życie wielu młodych ludzi. Kanały na YouTubie stały się świetnym źródłem dochodu wielu osób, którym nie brakuje reklamodawców. Kampanie reklamowe mogą kosztować firmy nawet kilkadziesiąt tysięcy, co pozwala młodym youtuberom na prowadzenie życia na bardzo wysokim poziomie. Na czym tak naprawdę polega praca vlogera? 

Na YouTubie można zauważyć bardzo duży wzrost osób, które chcą dzielić się swoim życiem w internetowych mediach. Chętnie pokazują, co robią, co kupują, czy co aktualnie jedzą. Jest to bardzo ciekawe zjawisko, ponieważ ludzie bardzo chętnie oglądają ich kanały, a youtuberzy cieszą się coraz większą popularnością. Dlaczego się tak dzieje?

Wiele badań wskazuje na to, że młodzi ludzie, chętnie oglądają znane osoby w sieci i obserwują ich tryb życia, który po części wygląda tak, jak każdego z nas. Ludzie przez swoją wrodzoną ciekawość, chcą oglądać, jak inni mieszkają, robią zakupy, jedzą, czy przygotowują się do wakacji. Choć wydawać by się mogło, że nie jest to nic szczególnego, wśród społeczeństwa ma to popyt, a vlogowanie okazało się bardzo dobrym sposobem na życie.

Vogowanie – na czym polega?

Vlogowanie jest swego rodzaju prowadzeniem bloga w sieci, a vlogerzy prowadzą ze swoimi obserwatorami pewnego rodzaju video chat. Obserwatorzy mogą w komentarzach odpowiadać youtuberom na ich pytania, czy komentować przedstawiane na filmach zachowania. Aby rozpocząć prowadzenie wirtualnego bloga, należy założyć kanał na YouTube, na podstawie standardowej licencji. Jednak nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Na początek warto zastanowić się nad tematyką, którą chciałoby się poruszać na swoim kanale i należy zadbać o to, aby filmy były z nią zgodne. Najczęściej vlogerzy decydują się na wybór jednego przewodniego tematu, którego w późniejszym vlogowaniu się trzymają. Rzadko kiedy można zauważyć, że ktoś odbiega od danej tematyki, którą obrał sobie na początku działalności. Osoby vlogujące zazwyczaj ściśle trzymają się obranej tematyki, od której starają się nie odbiegać w inne strefy swojego życia.

Patrząc na statystki, łatwo można zauważyć, że najwięcej vlogerów prowadzi kanały o charakterze lifestylowym. Dużą popularnością cieszą się również kanały beauty, jednak warto mieć na uwadze, że vlog z poradami beauty największą popularnością będzie cieszył się wśród kobiet i będzie to największe grono odbiorców tego kanału. Dużą popularnością wśród subskrybentów cieszą się także recenzenci, dzięki którym można dowiedzieć się, co aktualnie warto obejrzeć w kinie, jaką książkę przeczytać lub którą z nowinek technologicznych powinniśmy zakupić. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się vlogerzy kulinarni, którzy dzielą się ciekawymi przepisami i szybkimi sposobami na przekąski. Obecnie, bardzo dużą uwagę przykuwa się do zdrowego stylu życia, dzięki czemu popularność fit vlogerów bardzo rośnie. Fit vlogerzy pokazują na swoich kanałach ćwiczenia, diety, a czasem wychodzą poza miejsce siłowni i dzielą się także swoimi codziennymi nawykami, które wprowadzili w swoje życie podczas walki o idealną sylwetkę.

Co zrobić, aby zostać vlogerem?

Najważniejsze, aby wyróżniać się osobowością i mieć siłę przebicia. Jak sami możecie zauważyć na YouTubie nie brakuje vlogerów, a trzeba wyróżnić się czymś, co przyciągnie widzów i zaowocuje licznymi subskrybcjami. Liczy się charyzma, dobre poczucie humoru i oczywiście świetny wygląd. Jak wynika z badań, najchętniej oglądane są szczupłe, wysportowane i bogate kobiety, a jeżeli chodzi o mężczyzn to najlepiej, aby byli przystojni z wyraźną muskulaturą i najlepiej milionem na koncie. Właśnie takie osoby najchętniej obserwowane są przez młodych, dorastających ludzi. Można to uzasadnić tym, że sami również chcieliby osiągnąć wszystkie dobra luksusowe, które są przez nich prezentowane, a także prowadzić życie przypominające bajkę, które często właśnie w taki sposób przedstawiają swoim widzom.

Jeżeli wiesz, że twoja osobowość pozwoli ci zyskać sympatię wśród internautów, ważną kwestią jest zakup odpowiedniego sprzętu. Obecnie topowi vlogerzy stawiają na jakość, a ich filmy wyróżniają się ogromną pomysłowością. Na początek warto więc zakupić podstawowy sprzęt do pracy, którym jest dobrej jakości aparat z kilkoma obiektywami lub kamera. Pomocny na pewno będzie statyw, który umożliwi kręcenie filmów, a także blenda. Nagrywając filmiki telefonem, raczej nie da się uzyskać zadowalającej jakości, która jest bardzo istotna. Tak jak do każdej pracy, tak również do pracy vlogera, trzeba zadbać o odpowiednie narzędzia pracy.

Czy vlogowanie przynosi dobre dochody?

Z pewnością każdy zastanawiał się, czy z vlogowania tak naprawdę można żyć na dobrym poziomie. Oczywiście, że można, jednak nie każda z vlogujących osób może sobie na to pozwolić, a od czego jest to zależne? W głównej mierze właśnie od osób subskrybujących, które napędzają popularność vlogerów. Nie małe znaczenie mają także hejterzy, którzy z pewnością nie przysparzają przyjemnych opinii, ale mają duży wpływ na popularność danej osoby i często są odpowiedzialni za wzrost zainteresowania.

Kiedy vloger cieszy się dużą popularnością, może liczyć na dochodowe kontrakty od firm kosmetycznych, farmaceutycznych, odzieżowych, czy technologicznych. Dla dużych przedsiębiorstw kampania stworzona przez vlogera jest dużo tańsza, a również zapewnia ogromne zainteresowanie. Co ciekawe, opinia na temat reklamowanego produktu najczęściej jest rzetelna i subiektywna. Dzieje się tak, ponieważ nad vlogerami czuwa Polskie Stowarzyszenie Blogerów i Vlogerów, które dba o ich wizerunek oraz prawa. Jeżeli daną firmę interesuje naprawdę uczciwa współpraca może traktować vlogerów jako bardzo dobrą formę marketingu.

Zarobki polskich vlogerów

Zarobki youtuberów są bardzo zróżnicowane i ciężko jednoznacznie określić kwotę zarobków. Wszystko zależy od ilości subskrybentów i tematyki, którą vloger się zajmuje. Można w przybliżeniu uznać, że zarobki vlogerów wahają się od 1 500 złotych do nawet 30 000 złotych. Według agencji GetHero, najpopularniejszą kategorią jest gameing. Aż połowa vlogerów pokazuje obserwatorom jak gra w gry. Właśnie w ten sposób karierę rozpoczęli tacy vlogerzy jak Blowek, Rezigiusz czy Izak.

Spora część vlogerów, bo aż 29%, zajmuje się szeroko pojętym lifestylem, a 24% rozrywką, która jest bardzo szeroką dziedziną. Kampanie reklamowe, które są jednym z głównych źródeł dochodów osób vlogujących rozpoczynają się od 1 475 złotych i sięgają nawet 100 000 złotych.

W zalezności od vlogera, jego zarobki będą się znacznie różnić. Średnie dochody, które zostały wyliczone na podstawie ankiet przez GetHero wykazują, że osoby zajmujące się lifestylem mogą liczyć na średnie zarobki w wysokości 13 116 złotych, średnie zarobki gamerów to 6 625 złotych, a dla osób tworzących vlogi z kategorii rozrywka średnie zarobki wynoszą 6 500 złotych.

Oprócz tego duża część youtuberów czerpie dochody ze swoich sklepów internetowych, reklam AdSense oraz branded contentu. Aż 3/4 polskich youtuberów podejmuje się współpracy barterowej, czyi bezgotówkowej współpracy w zamian za produkt lub usługę.

Top 20 polskich youtuberów

W Polsce vlogowanie stało się niesamowicie popularne, a liczba vlogerów stale rośnie. Postanowiliśmy sprawdzić, którzy vlogerzy cieszą się największą popularnością wśród internautów. Według ranking.vstars.pl najpopularniejszymi youtuberami są:

 1. SA Wardega
 2. Blowek
 3. reZigiusz
 4. AbstrachujeTV
 5. Stuu
 6. Step Records
 7. 5 Sposobów na…
 8. Naruciak
 9. IsAmUxPompa
 10. MULTI
 11. izak LIVE
 12. Planeta Faktów
 13. Mandzio
 14. ROJSON
 15. ProstoTV
 16. Niekryty Krytyk
 17. Karolek
 18. skkf
 19. Remigiusz Maciaszek
 20. BEKSY

Vlogowanie wśród rodziców

Niektórzy rodzice są na tyle przedsiębiorczy, że w kręcenie vlogów zaczęli angażować swoje dzieci. Z pewnością w granicach rozsądku jest to dobre, oczywiście, jeżeli rodzic bierze pod uwagę dobro swojej pociechy i nie robi nic wbrew jej woli. Vlogowanie przybiera jednak niebezpieczną formę, jeżeli zarobki na tyle zachęcają rodziców, że zaczynają oni wywierać na swoje dziecko presję i zmuszają je do nagrywania filmików, chociaż wcale malec nie ma na to ochoty.

Głośnym echem odbiło się zachowanie rodziców z kanału Daddyofive, gdzie kręcenie vlogów przybrało bardzo negatywną formę. Kanał prowadzony był przez matkę, która posiadała trójkę dzieci oraz ojca, który miał dwójkę pociech. Rodzina na swój kanał wrzucała popularne wśród vlogerów pranki, które z czasem dla popularności zaczęły ukazywać agresywne zachowanie, a forma, w której były przedstawiane, wręcz przerażała. O ile dzieci kobiety były traktowane dobrze, najmłodszy syn mężczyzny stał się ofiarą pranków i to właśnie on był kozłem ofiarnym agresywnych i przerażających zachowań rodziny.

Rodzice w ogóle nie reagowali na płacz dziecka, które wykazywało się ogromną traumą. Dziwi również fakt, że tego typu negatywne zachowania, które są przejawem agresji, bardzo dobrze sprzedają się w Internecie. Agresywne zachowanie w stosunku do dziecka zostało jednak zauważone przez internautów, a sprawa została zgłoszona. Chłopiec zamieszkał ze swoją biologiczną matką, jednak mimo wszystko jest to bardzo negatywne zjawisko, a fakt, że rodzice znęcali się psychicznie nad dzieckiem, aby czerpać korzyści finansowe, jest wstrząsający.

Czy warto vlogować?

Prowadzenie działalności internetowej z pewnością ma wiele plusów, jak i minusów. Warto pamiętać, że vlogując, w pewien sposób stajemy się osobami publicznymi, a co za tym idzie, możemy być narażeni na bardzo negatywną opinię innych ludzi, która często przybiera postać hejtu. Oprócz tego warto również rozwijać się w innych dziedzinach i myśleć o swojej przyszłości za kilka lat. Środowisko vlogerów jest naprawdę bardzo duże, więc wybicie się w sieci może być bardzo trudne. Warto więc wziąć pod uwagę inny plan na życie i nie skupiać się tylko na zarobkach z vlogowania.

Z pewnością działalność internetowa niesie również ze sobą wiele korzyści. Jeżeli lubisz być w centrum uwagi i masz ciekawą osobowość, możesz skraść serca milionów ludzi, którzy pokochają cię za osobowość. Możesz również poznać wiele ciekawych osób oraz czerpać ze swojego zawodu naprawdę dużo korzyści. Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw nim rozpocznie się działalność. Na pewno nie jest to zajęcie dla każdego i trzeba mieć pewne warunki, aby móc liczyć na zainteresowanie innych ludzi.

ZOBACZ TEŻ:

 1. Kakao. Słodki sposób na zgrabną figurę
 2. Kylie Jenner, urodzona celebrytka
 3. Gwiazda TVN przerwała milczenie. Córka zrujnowała jej karierę

Źródła: spidersweb.pl, ranking.vstars.pl, businessinsider.com.pl, dobreprogramy.pl