Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Tłum protestujących ruszył na siedzibę PiS-u. Jest reakcja rzeczniczki partii, jej słowa mogą się nie spodobać wielu
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 27.01.2021 21:50

Tłum protestujących ruszył na siedzibę PiS-u. Jest reakcja rzeczniczki partii, jej słowa mogą się nie spodobać wielu

BENEDYKT XVI
fot. Lelum

Strajk Kobiet zorganizował kolejne protesty w Warszawie. Wszystko rozpoczęło się 27 stycznia o godz. 18.30 w związku z publikacją uzasadnienia wyroku Trybunału konstytucyjnego (TK) z 22 października ws. zakazu aborcji eugenicznej. Tłum protestujących ruszył na siedzibę PiS-u. Nie obyło się bez reakcji rzeczniczki partii, jej słowa mogą się niektórym nie spodobać.

27 grudnia na stronie internetowej Trybunały Konstytucyjnego pojawiło się uzasadnienie ws. wyroku z dnia 22 października 2020. Przekazano, że jeszcze dzisiaj zapis znajdzie się w Dzienniku Ustaw. Ta zapowiedź wywołała strajk, a manifestujący najpierw zebrali się pod siedzibą TK.

Tłum protestujących pod siedzibą PiS-u

Trwa protest ws. ogłoszenia uzasadnienia wyroku ws. zakazu aborcji eugenicznej. Protestujący najpierw zebrali się pod siedzibą TK, niektórzy szli spod Pałacu Kultury przez Aleje Jerozolimskie i skierowali się w stronę siedziby Prawa i Sprawiedliwości przy u. Nowogrodzkiej.

Myślę, czuję, decyduję. Chcemy zdrowia, nie zdrowasiek – można usłyszeć w centrum Warszawy. – Kaczyński, my przyszłyśmy i przyszliśmy tu po swoje prawa. Będziemy tu przychodzić – krzyczą demonstrantki.

Tłum okupuje siedzibę partii. Do całej sprawy postanowiła odnieść się rzeczniczka PiS-u Anita Czerwińska. Jej słowa w niektórych wywołały tylko większe oburzenie.

– Musimy z tym obszernym dokumentem się zapoznać i dokonać bardzo rzetelnej, wnikliwej i poważnej analizy; kiedy tę analizę zakończymy, wówczas przedstawimy na pewno swoje stanowisko w tej sprawieskomnetowała w TVP Info.

Jednocześnie oceniła, że protesty, które wywołał wyrok TK, tak naprawdę „nie odnosiły się do tego wyroku”, tylko „podawano kłamstwa i dezinformacje uczestnikom tych protestów, bo organizatorom chodziło o to, by prowadzić swoją cyniczną, brutalną walkę polityczną z rządem”.

Dodała, że strajki to „jest jedyny pomysł opozycji, jedyny pomysł PO, która nie ma żadnego pomysłu, nie ma programu”. Zaznaczyła przy tym, że to tylko pokazuje „nikczemność tych działań”.

Strajk po publikacji uzasadnienia do wyroku TK

Przypomnijmy, że 22 października 2020 roku TK orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku, który zezwalał na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z polską konstytucją.

Orzeczenie wywołało falę protestów w całym kraju. Niedawno opublikowano uzasadnienie do wyroku i zapowiedziano, że jeszcze dzisiaj zapis pojawi się w Dzienniku Ustaw. To wywołało kolejne reakcje w kraju, tłumy wyszły na ulice Warszawy.

Media społecznościowe zalały filmiki oraz zdjęcia z manifestacji. Poniżej można zobaczyć jedno z nagrań. Jak na razie nie wiadomo, do kiedy potrwają demonstracje.

Zobacz wideo:

#StrajkKobiet Nowogrodzka pic.twitter.com/EJH4KLVwyC

— Studio Varso (@StudioVarso) January 27, 2021

Manifestujący dotarli już pod siedzibę PiS-u.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum: