Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Już potwierdzili, wszystko stanie się 28 listopada. Tysiące Polek i Polaków już tylko czeka, Strajk kobiet zapowiada ciąg dalszy protestów
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 21.11.2020 10:49

Już potwierdzili, wszystko stanie się 28 listopada. Tysiące Polek i Polaków już tylko czeka, Strajk kobiet zapowiada ciąg dalszy protestów

Agnieszka Włodarczyk
fot. Lelum.pl

Ogólnopolski Strajk Kobiet skomentował zajścia w Warszawie, do których doszło w czasie środowych manifestacji. Organizatorki Marta Lempart oraz Klementyna Suchanow na 28 listopada zapowiedziały już kolejne wydarzenie związane z protestami, oraz 102. rocznicą odzyskania przez Polki praw wyborczych. Zmieniamy tradycję. Od dziś 28 listopada będziemy świętować dzień niepodległości — ogłosiły podczas konferencji prasowej. O szczegółach donosi Interia.

— Będziemy mówić o panach i paniach w policyjnych mundurach, a nie policjantach, bo to nie jest policja […]. Panowie tajniacy, zapomnijcie, że będziecie tajni — dodawała Marta Lempart. Dodatkowo Strajk Kobiet zapowiedział kolejne wydarzenia na 28 listopada.

Ogólnopolski Strajk Kobiet o środowych zajściach na protestach

Interia donosi, że w ubiegłą środę 18 listopada protestujący przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego zebrali się pod siedzibą TVP. W trakcie protestów policjanci otoczyli strajkujących kordonem.

Funkcjonariusze zablokowali dostęp ze wszystkich stron. Uczestnicy manifestacji próbowali wydostać się z kręgu, jednak, jak informuje Interia, ich próby skończyły się na użyciu gazu pieprzowego przez policjantów.

Spryskane zostały m.in. główne aktywistki i organizatorki strajków Marta Lempart oraz Klementyna Suchanow. Wśród nich była również jedna z posłanek Lewicy Magdalena Biejat.

Podczas środowych zajść niejednokrotnie dochodziło do bójek, przepychanek z policją czy agresji słownej. Rzucano petardy orz odpalono race. Demonstranci mieli krzyczeli „Puśćcie nas do domu”. We wszystkich akcjach brali również udział nieumundurowani funkcjonariusze.

— […] w Warszawie mieliśmy do czynienia z sytuacją bezprecedensową. Prywatna osoba — pan wicepremier Kaczyński — zarządził, że zajmie sobie kilkanaście ulic barierkami. Nikt w urzędzie miasta nie słyszał o zajęciu terenu, nikt o żadne zgody się nie zwracał, […] panowie w policyjnych mundurach przyjęli zlecenie prywatne od pana Kaczyńskiego ochrony tych barierek. Powinni byli odmówić wykonania tego rozkazu — mówiła Lempart na konferencji.

Dalej dodawała, że protestujący chcieli zastosować się do nakazu rozejścia się. Wtedy właśnie policja zaatakowała uczestników demonstracji.

— Używali przemocy wobec osób, które chciały odejść. Polska policja biła i gazowała protestujących, dziennikarzy i posłów. To, co się wczoraj wydarzyło, przelało czarę goryczy — powiedziała jedna z liderek Strajku Kobiet.

Klementyna Suchanow wspomina, że kiedy pojawili się w tłumie, w pierwszej chwili myślały, że „to jest jakaś grupa nazioli”. Dopiero kiedy wyciągnęła telefon, żeby zrobić zdjęcia i filmiki, na powiększeniu zauważyła, że na ramieniu mieli opaski z napisem „policja”.

  1. Niewiarygodne wyznanie Kwaśniewskiego w rocznicę ślubu. Dopiero teraz ujawnił całą prawdę o małżeństwie z Jolantą
  2. Niezbędna pomoc, śmiertelna choroba postępuje. Andrzej Duda apeluje w imieniu rodziny mężczyzny
  3. Kobieta poszła na kontrolę do ginekologa. W pewnym momencie lekarz przerwał badanie i natychmiast wezwał policję

Strajk Kobiet: kolejne manifestacje 28 listopada

Organizatorki zapowiedziały, że kolejne duże manifestacje zaplanowane są na 28 listopada, w 102. rocznicę odzyskania przez Polki czynnego i biernego prawa wyborczego.

Jak na razie nie podano więcej informacji. Szczegóły protestów zazwyczaj są ujawniane na kilka godzin przed protestami, aby policja oraz inne służby nie zdążyły się przygotować, ani obstawić odpowiednich miejsc.

— Zmieniamy tradycję. Od dziś 28 listopada będziemy świętować dzień niepodległości — ogłosiły liderki protestów.

Na konferencji prasowej podano informację, że w środę zatrzymano 30 osób, które brały udział w manifestacjach. Według medialnych doniesień restrykcje dla uczestniczących w strajkach są coraz większe. Ostatnio pisaliśmy o 14-latku, który udostępnił post Strajku Kobiet. Następnego dnia policja zapukała do jego drzwi.

ZOBACZ TAKŻE NA NASZYCH SERWISACH:

  1. Policjanci zostali pilnie wezawni przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
  2. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  3. Uwaga: Masz dziecko? Czas się kończy, zostało tylko 9 dni. Ostatni moment, żeby otrzymać dodatek do 500 plus
  4. Jest deklaracja premiera, chodzi o dodatkowe niedziele handlowe. W grudniu zakupy Polek i Polaków mogą wyglądać inaczej
  5. Ma 71 lat, a figury może pozazdrościć jej niejedna nastolatka. Na jednym z ostatnich zdjęć pozuje w mini i krótkim topie
  6. Wstrząsający wypadek na polskiej drodze. Jeleń wbił się w auto matki z dwójką dzieci
  7. Adam Małysz przekazał niepokojące wiadomości na temat Kamila Stocha. Mógł dziś w ogóle nie wystąpić

Źródło: wydarzenia.interia.pl